Σας παρουσιάζουμε μια ιδιαίτερη θεματική εκδρομή για να γνωρίσουμε ένα από τα σημαντικότερα τμήματα του Ελλαδικού χώρου, τον νομό Αιτωλοακαρνανίας που για πολλά χρόνια έμεινε στο περιθώριο της ιστορικής και αρχαιολογικής έρευνας. Και όμως η περιοχή αυτή υπήρξε ένα ιστορικό και πολιτιστικό σταυροδρόμι.
Σημαντικό δείγμα μεταξύ των πολλών άλλων είναι και τα αρχαία θέατρα. Σε αυτή την εκδρομή θα επισκεφθούμε τέσσερα αρχαία θέατρα, της Αρχαίας Καλυδώνας, της Αρχαίας Πλευρώνας, των Οινιάδων και το μεγαλύτερο από τα τέσσερα, της Στράτου, όλα κορυφαία επιτεύγματα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και δείγματα εξαιρετικής αρχιτεκτονικής.
Η περιοχή εκτός από τα αρχαιολογικά αξιοθέατα έχει και ένα πολύ σημαντικό οικοσύστημα, τον υγροβιότοπο Μεσολογγίου – Δέλτα Αχελώου. Το τοπίο γύρω από τη λιμνοθάλασσα είναι εξαιρετικής ομορφιάς και οι εικόνες εναλλάσσονται με εκτεταμένα λασποτόπια, αλμυρόβαλτους, καλαμιώνες, λουρονησίδες κ.ά. Πολλοί περιηγητές και ταξιδευτές γοητεύθηκαν από την ομορφιά της όπως ο μεγάλος Άγγλος ποιητής Λόρδος Bύρων (Mπάιρον), που ήταν ερωτευμένος με τη λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου και τα ηλιοβασιλέματά της.
Πολιτιστικά & Λαογραφικά Ταξίδια στην Ελλάδα
Με μεγάλη χαρά, σας ανακοινώνουμε ότι τα Ταξιδιωτικά Γραφεία Syrigos Travel με 42 έτη εμπειρίας σε ενδελεχή πολιτιστικά και θεματικά ταξίδια σε Ελλάδα και Εξωτερικό και το Cosmorama Travel με πολύχρονη παράδοση σε ποιοτικά ταξίδια στην Ελλάδα και ολόκληρο τον κόσμο, παρουσιάζουν από κοινού για την περίοδο Φθινόπωρο 2020 – Άνοιξη 2021 και πέραν του ιδιαίτερου προγράμματος ταξιδιών του κάθε Γραφείου, μία επιμελώς προσεγμένη και «ξεχωριστή» σειρά από ταξιδιωτικές προτάσεις στην πανέμορφη Ελλάδα μας, με γνώμονα τις μοναδικές πολιτιστικές, λαογραφικές, αρχιτεκτονικές και τοπικές παραδόσεις αλλά και τον αξεπέραστο φυσικό πλούτο της πατρίδας μας. Οι ταξιδιωτικές μας προτάσεις με την φροντίδα και το μεράκι των διοργανωτών αλλά και με την σιγουριά της πολυετούς μας εμπειρίας, εγγυούνται στιγμές σπάνιας ταξιδιωτικής απόλαυσης που σας καλούμε να τις γευτείτε, ακολουθώντας μας στις ταξιδιωτικές μας «περιπλανήσεις» τους επόμενους μήνες. Σας περιμένουμε με ανυπομονησία για να μυηθούμε στα «μυστικά» και να απολαύσουμε τις ομορφιές που απλόχερα προσφέρει η Ελλάδα μας!!!