Με την υπογραφή Cosmorama
Χριστουγεννιάτικες αγορές, θερμά λουτρά, κρασί και πλούσιες γεύσεις με φόντο τον πιο γοητευτικό καμβά της κεντρικής Ευρώπης
Με το βλέμμα υγρό και στραμμένο στον Δούναβη και γεμάτη από όμορφα ρωμανικά, γοτθικά, μπαρόκ και αρτ νουβό κτίρια να αντανακλούν τη μοναδική αρχιτεκτονική ατμόσφαιρα της κεντρικής Ευρώπης, η πρωτεύουσα της Ουγγαρίας κερδίζει τις εντυπώσεις με την απαράμιλλη γοητεία της. Από τη Βούδα με τους καταπράσινους λόφους και τα πλακόστρωτα σοκάκια, ως την Πέστη με τις πανέμορφες λεωφόρους και τα πολυτελή μέγαρα, αλλά και το απίστευτης φυσικής ομορφιάς νησί της Μαργαρίτας, η πόλη είναι μια αστείρευτη πηγή έμπνευσης. Με δυναμική γαστρονομία και εξαιρετικό street food, υπέροχες αγορές, αλλά και συναρπαστική νυχτερινή ζωή, η Βουδαπέστη μας δίνει ένα σωρό λόγους για να προτιμήσουμε και αυτά τα Χριστούγεννα…διακοπές στην πόλη!
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Αεροπορικά εισιτήρια (οικονομική θέση): Απευθείας πτήσεις με Sky Express Αθήνα – Βουδαπέστη – Αθήνα (περιλαμβάνεται μια αποσκευή 20 κιλών και μια χειραποσκευή 8 κιλών ανά άτομο) .
- Διαμονή: Σε επιλεγμένα 4*, 4*sup & 5* ξενοδοχεία ως ακολούθως ή παρόμοια Νovotel Centrum 4* / Courtyard by Marriott Budapest City Center 4*sup / Marriott Budapest 5* .
- Γεύματα: Πρωινό μπουφέ καθημερινά .
- Μεταφορές: Όπως περιγράφονται στο πρόγραμμα.
- Ξεναγήσεις και εκδρομές: Όπως περιγράφονται στο πρόγραμμα.
- Τέλη εισόδων (π.χ. μουσεία): Σε Καθεδρικό Ναό Αγίου Στεφάνου & Κοινοβούλιο .
- Αντιπρόσωπο/Συνοδό.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- Φ.Π.Α.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες.
- Δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλεια με καλύψεις και για Covid-19.
Διάρκεια ταξιδιού
5 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 4
Αναλυτικά:
Χώρα: Ουγγαρία
Πόλη: Βουδαπέστη (4)
Χριστούγεννα στη Βουδαπέστη, Παραδουνάβια Χωριά (ναυλ. πτήσεις Sky Express)
Εξαντλημένο
Το ταξίδι με μια ματιά… σχεδιασμένο από τους πιο έμπειρους διοργανωτές της αγοράς
- ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ναυλωμένες πτήσεις με Sky Express
Αθήνα – Βουδαπέστη – Αθήνα - Διαμονή σε 4* & 5* ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ξενοδοχεία
NOVOTEL CENTRUM 4*
COURTYARD BY MARRIOTT BUDAPEST CITY CENTER 4*s
MARRIOT BUDAPEST 5* (Danube view rooms) - Πλουσιοπάροχα μπουφέ πρωινά καθημερινά στα ξενοδοχεία.
- Μετακινήσεις με πολυτελή κλιματιζόμενα λεωφορεία
- Επίσκεψη στις Χριστουγεννιάτικες αγορές της πόλης
- Ξενάγηση στην όμορφη πόλη της Βουδαπέστης
- Είσοδος στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου
- Εσωτερική επίσκεψη στο εντυπωσιακό νεογοτθικό κοινοβούλιο εσωτερικά (περιλαμβάνεται η είσοδος)
- Εκδρομή κατά μήκος της καμπής του Δούναβη, στα Παραδουνάβια χωριά
- ΕΜΠΕΙΡΟΤΑΤΟΣ Αρχηγός/Συνοδός σε όλη τη διάρκεια
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Ναυλωμένες Πτήσεις: Sky express
Ημ/νία | Δρομολόγιο | Αναχώρηση | Άφιξη |
23/12 | Αθήνα – Βουδαπέστη | 05.00 | 06.00 |
27/12 | Βουδαπέστη – Αθήνα | 22.00 | 01.00* |
(*) Άφιξη την επόμενη μέρα
- Τέλη εισόδων: Σε μουσεία, ανάκτορα και αξιοθέατα εκτός από αυτά που αναφέρονται ανωτέρω.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Πτήσεις - Πληροφορίες
Ναυλωμένες Πτήσεις: Sky express
Ημ/νία | Δρομολόγιο | Αναχώρηση | Άφιξη |
23/12 | Αθήνα – Βουδαπέστη | 05.00 | 06.00 |
27/12 | Βουδαπέστη – Αθήνα | 22.00 | 01.00* |
(*) Άφιξη την επόμενη μέρα
Δεν περιλαμβάνονται
- Τέλη εισόδων: Σε μουσεία, ανάκτορα και αξιοθέατα εκτός από αυτά που αναφέρονται ανωτέρω.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η : Αθήνα – Βουδαπέστη (ξενάγηση πόλης – προαιρετική βραδινή κρουαζιέρα στο Δούναβη)
Στην εντυπωσιακή πόλη που λατρεύουν οι σινεφίλ
Είναι δύσκολο να μη διακρίνει κανείς το άγαλμα του αρχάγγελου Γαβριήλ που δεσπόζει στη μεγάλη πλατεία των Ηρώων δίνοντας το σήμα έναρξης της ξενάγησής μας στην πρωτεύουσα των Μαγυάρων. Ξεκινώντας από την Πέστη θα επισκεφθούμε τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου, τη μεγαλύτερη εκκλησία της Ουγγαρίας με την εξαιρετική εσωτερική διακόσμηση, καθώς και το παρεκκλήσι του ναού, όπου υπάρχει διατηρημένο το δεξί χέρι του Αγίου.
Κατά μήκος του Δούναβη, κατευθυνόμενοι στην πλευρά της Βούδας, θαυμάζουμε τις όμορφες γέφυρες κι αργότερα, το Κάστρο, τον Πύργο των Ψαράδων και τον Ιστορικό Ναό του Αγ. Ματτία που δεσπόζει στο Βόρειο τμήμα της συνοικίας του Κάστρου. Επόμενος σταθμός ο Λόφος του Γκέλλερτ και η Ακρόπολη Citadella με το άγαλμα της Ελευθερίας. Από εδώ η θέα της Βούδας και της Πέστης είναι εκπληκτική, ενώ το εντυπωσιακό νεογοτθικό κοινοβούλιο στο οποίο θα ξεναγηθούμε εσωτερικά αποτελεί ορόσημο της Βουδαπέστης. Μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας.
Μια κρουαζιέρα στον φωταγωγημένο Δούναβη είναι η καλύτερη πρόταση για μια νυχτερινή θέαση της εκτυφλωτικής πόλης με την εντυπωσιακή αρχιτεκτονική.
Ημέρα 2η : Βουδαπέστη (Χριστουγεννιάτικες αγορές)
Hungry for Hungary
Ψητά λουκάνικα, γεμιστό λάχανο, στρούντελ, λάγγος και λαχταριστά μπισκότα είναι μερικές από τις ουγγρικές λιχουδιές που θα δοκιμάσουμε κατά τη διάρκεια της εξόρμησής σας στις πανέμορφες χριστουγεννιάτικες αγορές της πόλης, την οποία θα γνωρίσετε με τη βοήθεια του συνοδού μας. Ας μην ξεχνάμε ότι εκτός από εξαίσιες γαστρονομικές αμαρτίες, η πόλη διαθέτει εξίσου δυνατά αξιοθέατα που περιμένουν να τα γνωρίσουμε, όπως το πάρκο Varosligt με τα περίφημα λουτρά Σέτσενι, ο ζωολογικός κήπος και ενδιαφέροντα μουσεία.
Για την παραμονή των Χριστουγέννων έχουμε να σας προτείνουμε παραδοσιακό δείπνο με τσιγγάνικα βιολιά και τοπικούς χορούς.
Ημέρα 3η : Βουδαπέστη (προαιρετική επίσκεψη στο παλάτι της Σίσσυς, Godollo)
Ντελικατέσεν και ουγγρικό μπαρόκ
Ιδανική μέρα για να επισκεφτείτε το Εθνικό Μουσείο και το Μουσείο Τέχνης, αλλά και για να γνωρίσετε ιστορικά στέκια της πόλης, να δοκιμάσετε γλυκά και να πιείτε τον καφέ σας στα παραδοσιακά ζαχαροπλαστεία Gerbeaud και Central. Φυσικά, μια βόλτα στην περίφημη κλειστή αγορά της πόλης είναι εξαιρετική αφορμή για να γνωρίσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα περίφημα ντελικατέσεν προϊόντα της. Εδώ θα έχετε την ευκαιρία να αγοράσετε το περίφημο ουγγαρέζικο σαλάμι, τα τοπικά Ούνικουμ και Παλίνκα, διακεκριμένα κρασιά, αλλά και προϊόντα χωρίς γλουτένη.
Εναλλακτικά, σας προτείνουμε μια εκδρομή στο Παλάτι Godollo. Μόλις 30 χιλιόμετρα από τη Βουδαπέστη, η πρώην επίσημη κατοικία των Αυστρο-Ούγγρων μοναρχών αποτελεί αριστουργηματικό δείγμα μπαρόκ ύφους. Η επίσκεψη στο ρομαντικό μουσείο θα μας μεταφέρει στην εποχή της πριγκίπισσας Σίσσυς, εξίσου αγαπημένης και των Ούγγρων.
Ημέρα 4η : Βουδαπέστη (Παραδουνάβια χωριά)
Boldog Karácsonyt!!
Μια σειρά από γραφικά, όσο και ιστορικά χωριά, μας περιμένουν να τα εξερευνήσουμε σε μια πανέμορφη διαδρομή στην Καμπή του Δούναβη.
Πρώτος σταθμός το Σέντετρε, (Άγιος Ανδρέας ελληνιστί), που είναι γνωστό ως το Χωριό των Καλλιτεχνών το οποίο δικαιώνει επάξια το όνομά του με πληθώρα μουσείων, γκαλερί και εργαστήρια καλλιτεχνών. Στα γραφικά του σοκάκια θα συναντήσετε ωραία καφέ, εστιατόρια και πολλά τουριστικά καταστήματα που πουλούν τα φημισμένα του κρασιά.
Ακολουθεί η επίσκεψη στην πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας, το Έστεργκομ. Διασχίζουμε τη γέφυρα που ενώνει τις δύο χώρες του Δούναβη, την Ουγγαρία με την Σλοβακία για να περάσουμε στην πόλη Στούροβο της Σλοβακίας. Η Βασιλική, το μπαρόκ παρεκκλήσι του Αγίου Στεφάνου, καθώς και η θέα του ποταμού δεσπόζουν στον απέναντι λόφο προσφέροντας εξαιρετική θέαση και υπέροχες φωτογραφικές λήψεις. Επιστροφή στη Βουδαπέστη.
Το βράδυ, στην οδό Raday τα εστιατόρια της γειτονιάς βγάζουν τραπεζάκια έξω. Εδώ μπορείτε να πάρετε μια ακόμα γεύση από τη χαρούμενη ατμόσφαιρα της πόλης και τα διάσημα μπαρ-ερείπια που φιλοξενούνται σε εγκαταλειμμένα κτίρια και διαδραματίζουν σπουδαίο ρόλο στο νυχτερινό σκηνικό της πόλης. Καλά Χριστούγεννα!
Ημέρα 5η : Βουδαπέστη – Αθήνα
Η μέρα είναι ελεύθερη για βόλτα, καφέ, φαγητό ή μικροδωράκια τελευταίας στιγμής. Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε τα γλυκά που κοσμούν τις βιτρίνες των παραδοσιακών ζαχαροπλαστείων Gerbeud & Central. Ακόμα και όποιος επιθυμεί να γευτεί γλυκά χωρίς γλουτένη υπάρχουν μαγαζιά όπως ο φούρνος Free Gluten bakery!!! Οι πλούσιες εικόνες θα συνοδεύουν το ταξίδι της επιστροφής σας. Είναι βέβαιο ότι θα βρείτε πολλούς λόγους για να επισκεφτείτε ξανά την κεντρική Ευρώπη!
- Η ροή του προγράμματος ενδέχεται να διαφοροποιηθεί χωρίς να παραλείπεται κάτι.
- Παιδί έως 12 ετών στο ίδιο δωμάτιο με δύο (2) ενήλικες = -100€
Αναχωρήσεις
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)