Το οικονομικό αλλά και πολιτιστικό κέντρο της Ελβετίας. Η Ζυρίχη, πρωτεύουσα του καντονίου της Ζυρίχης, είναι η μεγαλύτερη πόλη της Ελβετίας. Μια πόλη με πολλές ομορφιές, περιτριγυρισμένη από καταπράσινους λόφους, εκτείνεται γύρω από το βόρειο άκρο της ομώνυμης λίμνης και στις όχθες του ποταμού Limmat, με θέα τις χιονισμένες Άλπεις. Ποιος θα μπορούσε ν’ αντισταθεί σ’ έναν ρομαντικό περίπατο περιμετρικά της λίμνης με την μαγευτική θέα! Η παλιά πόλη, με τα λιθόστρωτα δρομάκια και τα αρχοντικά κτίρια να προδίδουν την μεσαιωνική ιστορία της πόλης.
Βρισκόμαστε σε μια από τις πλουσιότερες πόλεις του κόσμου και μια βόλτα στην φημισμένη Bahnhofstrasse και στη Limmatquai μας το επιβεβαιώνει. Δυο παγκοσμίου φήμης οδοί, που φιλοξενούν μπουτίκ, κοσμηματοπωλεία, ωρολογοποιεία, τα πιο γνωστά fashion labels αλλά κι εγχώριες μάρκες που έχουν αφήσει πλέον το στίγμα τους. Ακόμη κι αν δεν ψωνίσετε…, αξίζει να θαυμάσετε τις ωραίες βιτρίνες τους.
Εκτύπωση
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Αεροπορικά εισιτήρια (οικονομική θέση): Με Aegean, Αθήνα Ζυρίχη Αθήνα & μία (1) χειραποσκευή έως 8 κιλά.
- Διαμονή: Δύο διανυκτερεύσεις (Hotel Royal 3* / Hotel Leonardo Rigihof 4* / Hotel Renaissance 5*).
- Γεύματα: Πρωινό.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- Φ.Π.Α.
Σημαντική Σημείωση
- Οι τιμές δεν ισχύουν για την περίοδο των εορτών, επίσημων αργιών & εκθέσεων.
- Όλες οι τιμές είναι ανά άτομο σε ευρώ € και περιλαμβάνουν ΦΠΑ. Είναι βασισμένες σε ειδικό οικονομικό αεροπορικό ναύλο και εξαρτώνται από την εποχικότητα και την διαθεσιμότητα των πτήσεων κατά την ζήτηση. Σε περίπτωση επιβάρυνσης θα ενημερωθείτε για τον αμέσως επόμενο οικονομικό διαθέσιμο ναύλο.
- Μεγάλη ποικιλία από επιλεγμένα ξενοδοχεία.
- Αν η διάρκεια του ταξιδιού δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
Το Cosmorama προσφέρει
- Μια μεγάλη ποικιλία από επιλεγμένα ξενοδοχεία που πληρούν τους υγειονομικούς κανόνες σε εξαιρετικές τιμές.
- Τη σιγουριά ότι κλείνετε το εισιτήριό σας από μια εταιρία που θα είναι πάντα δίπλα σας να σας βοηθήσει να βρείτε το κατάλληλο δρομολόγιο στην καλύτερη τιμή! Κι αν αλλάξετε γνώμη ή θελήσετε να μείνετε λίγο παραπάνω στον προορισμό θα σας βοηθήσουμε να αναμορφώσετε τα ταξιδιωτικά σας σχέδια.
- Η πολύχρονη πείρα μας και η βαθιά γνώση των προορισμών είναι η καλύτερη εγγύηση για να πάρετε πληροφορίες και να οργανώσετε καλύτερα τον χρόνο σας. Θα σας προτείνουμε ξεναγήσεις κι εκδρομές, θεάματα ή εισιτήρια για μουσεία έτσι ώστε να μην χάσετε ούτε λεπτό. Γιατί για σας θέλουμε να αφήνουμε μόνο την απόλαυση.
- Και το πιο σημαντικό ό,τι και να χρειαστείτε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού σας ένας εξειδικευμένος ταξιδιωτικός σύμβουλος θα βρίσκεται πάντα δίπλα σας 24/7.
Αποδράστε λοιπόν με την ασφάλεια και τη φροντίδα COSMORAMA
Διάρκεια ταξιδιού
3 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 2
Αναλυτικά:
Χώρα: Ελβετία
Πόλη: Ζυρίχη (2)
ΖΥΡΙΧΗ: Η πόλη με τα πολλά «πρόσωπα»
Εξαντλημένο
Κωδικός προϊόντος: Μ/Δ
Κατηγορίες: ΑΤΟΜΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΕΥΡΩΠΗ
Ετικέτες: Ιστορία-Πολιτισμοί, Σύντομες αποδράσεις
Το Cosmorama προτείνει…
- Περπατήστε την λαμπερή Μπανχοφστράσε τον πιο αριστοκρατικό δρόμο της πόλης με τις ακριβές μπουτίκ και τα κτίρια που στεγάζουν τα κεντρικά γραφεία μερικών από τις μεγαλύτερες τράπεζες στον κόσμο.
- Κινηθείτε κατά μήκος του ποταμού Λίματ μέχρι στο σημείο που εκβάλλει στη Λίμνη της Ζυρίχης και θαυμάστε τα υπέροχα κτίρια της διαδρομής.
- Επισκεφθείτε την περίφημη εκκλησία Φράουμύνστερ, εδώ που βρίσκονται τα διάσημα βιτρώ του Μαρκ Σαγκάλ.
- Περιπλανηθείτε στην παλιά πόλη με τα γραφικά στενά, εντοπίστε το διάσημο Καμπαρέ Βολταίρ, εδώ που ξεκίνησε το κίνημα του Ντανταϊσμού το 1916 και δειπνήστε σε κάποιο από τα παραδοσιακά γραφικά εστιατόρια με τυπικές ελβετικές σπεσιαλιτέ όπως το παγκόσμια γνωστό fondue.
- Κάντε μία εκδρομή σε κάποιο από τα πολύ ενδιαφέροντα κοντινά μέρη, όπως η γραφική πόλη της Λουκέρνης, οι εντυπωσιακοί Καταρράκτες του Ρήνου στο Σαφχάουζεν ή ακόμα μέχρι και το διάσημο κοσμοπολίτικο Χειμερινό Αλπικό Θέρετρο του Σαιντ Μόριτς.
- Δειπνήστε σε κάποιο από τα φημισμένα εστιατόρια στο κέντρο της πόλης και γευθείτε αριστοτεχνικά παρουσιασμένες σπεσιαλιτέ της haute cuisine.
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για την περίοδο παροχής του ταξιδιού. Ωστόσο, συνιστούμε να επιβεβαιώνετε την τιμή κατά τη στιγμή της κράτησης. Αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με διαθέσιμα ξενοδοχεία και τιμές θα βρείτε κατεβάζοντας τον σχετικό τιμοκατάλογο που θα βρείτε κάτω από τις ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ή στο πεδίο ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ της ιστοσελίδας μας.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
- Φόροι αεροδρομίων και επίναυλοι καυσίμων: 70€.
- Δημοτικοί φόροι ξενοδοχείων που πληρώνονται επιτόπου.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
- Ιδιωτική μεταφορά έως 4 άτομα από ή προς αεροδρόμιο 80€ ανά διαδρομή/ αυτοκίνητο.
- Μεταφορά από ή προς το αεροδρόμιο SIC 60€ ανά διαδρομή.
- Προαιρετική ατομική ασφάλεια κόστους 20€.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για την περίοδο παροχής του ταξιδιού. Ωστόσο, συνιστούμε να επιβεβαιώνετε την τιμή κατά τη στιγμή της κράτησης. Αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με διαθέσιμα ξενοδοχεία και τιμές θα βρείτε κατεβάζοντας τον σχετικό τιμοκατάλογο που θα βρείτε κάτω από τις ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ή στο πεδίο ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ της ιστοσελίδας μας.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Δεν περιλαμβάνονται
- Φόροι αεροδρομίων και επίναυλοι καυσίμων: 70€.
- Δημοτικοί φόροι ξενοδοχείων που πληρώνονται επιτόπου.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
- Ιδιωτική μεταφορά έως 4 άτομα από ή προς αεροδρόμιο 80€ ανά διαδρομή/ αυτοκίνητο.
- Μεταφορά από ή προς το αεροδρόμιο SIC 60€ ανά διαδρομή.
- Προαιρετική ατομική ασφάλεια κόστους 20€.
Επικοινωνία
Οι αναγραφόμενες τιμές αφορούν σε δύο (2) διανυκτερεύσεις. Η επιβάρυνση για επιπλέον διανυκτέρευση διαμορφώνεται ως εξής:
- Ξενοδοχείο 3*: 2κλινο +70€ / 1κλινο +120€
- Ξενοδοχείο 4*: 2κλινο +75€ / 1κλινο +140€
- Ξενοδοχείο 5*: 2κλινο +100€ / 1κλινο +190€
Αναχωρήσεις
ungrouped departures grid
Δεν υπάρχουν προγραμματισμένες αναχωρήσεις για αυτό το ταξίδι.
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)