Το Cosmorama ετοίμασε λοιπόν για σας ένα ξεχωριστό ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη. Με το ταξίδι αυτό αναζητούμε τις ρίζες του ελληνικού αθλητισμού της Πόλης που έφεραν την ΑΕΚ (Αθλητική Ένωση Κωνσταντινουπόλεως) στην κορυφή. Θα επισκεφθούμε τις ελληνικές συνοικίες της Πόλης στο Πέραν και τα Ταταύλα, θα μιλήσουμε με παράγοντες των σημερινών αθλητικών συλλόγων της ομογένειας και θα εξερευνήσουμε τον ελληνικό χαρακτήρα της Κωνσταντινούπολης. Ακόμα κι αν έχετε ξαναπάει στην Πόλη, μ’ αυτό το ταξίδι θα γνωρίσετε μια ιδιαίτερη πλευρά της που δεν είχατε φανταστεί ότι υπάρχει.
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Αεροπορικά εισιτήρια (οικονομική θέση): Απευθείας πτήσεις Αθήνα-Κων/πολη-Αθήνα με Aegean/Turkish Airlines.
- Διαμονή: Σε επιλεγμένο κεντρικό ξενοδοχείο 4* .
- Γεύματα: Πρωινό καθημερινά.
- Μεταφορές: Όπως περιγράφονται στο πρόγραμμα.
- Ξεναγήσεις και εκδρομές: Όπως περιγράφονται στο πρόγραμμα.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- Φ.Π.Α.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες.
- Ξεναγός: Έμπειρος τοπικός ελληνόφωνος ξεναγός/Συνοδός.
Διάρκεια ταξιδιού
4 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 3
Αναλυτικά:
Χώρα: Τουρκία
Πόλη: Κωνσταντινούπολη (3)
Κωνσταντινούπολη ΑΕΚ
Εξαντλημένο
Το ταξίδι με μια ματιά… σχεδιασμένο από τους πιο έμπειρους διοργανωτές της αγοράς
- Αεροπορικά εισιτήρια με απευθείας πτήση: Αθήνα-Κων/πολη-Αθήνα με Aegean/Turkish Airlines
- Επίσκεψη στην Παναγιά Μπαλουκλιώτισσα, την Παναγία των Βλαχερνών
- Επίσκεψη στο Πατριαρχείο
- Ξενάγηση στην Αγιά Σοφιά και στον Βυζαντινό Ιππόδρομο
- Εξερεύνηση στις παλιές ελληνικές γειτονιές του Πέραν
- Ξενάγηση στην παλιά ελληνική συνοικία Ταταύλα
- Πέρασμα από τη γέφυρα του Βοσπόρου και βόλτα με πλοιάριο για τον Κεράτιο Κόλπο
- Αποχαιρετιστήριο δείπνο σε τοπικό εστιατόριο
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
- Προαιρετική ατομική ταξιδιωτική ασφάλιση κόστους 15€.
- Τέλη εισόδων: Είσοδοι στους επισκεπτόμενους χώρους (περίπου 12€) πληρωτέα στον συνοδό σας με την άφιξή σας.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Δεν περιλαμβάνονται
- Προαιρετική ατομική ταξιδιωτική ασφάλιση κόστους 15€.
- Τέλη εισόδων: Είσοδοι στους επισκεπτόμενους χώρους (περίπου 12€) πληρωτέα στον συνοδό σας με την άφιξή σας.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η: Αθήνα - Κωνσταντινούπολη
Πτήση για την Κωνσταντινούπολη, μοναδική πόλη στον κόσμο που μοιράζεται σε δύο ηπείρους και είναι σύνδεσμος μεταξύ Ανατολής και Δύσης, μεταξύ του παρελθόντος και του παρόντος.
Άφιξη στο αεροδρόμιο και η πρώτη μέρα θα ξεκινήσει με επίσκεψη στην Παναγιά την Μπαλουκλιώτισσα και στην Παναγία των Βλαχερνών, όπου εψάλη για πρώτη φορά ο Ακάθιστος Ύμνος το 626 μ.Χ.
Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε το Πατριαρχείο, όπου θα δούμε τον ναό του Αγ. Γεωργίου, την Κλειστή Πύλη και τον χώρο μαρτυρίου του Πατριάρχη Γρηγορίου Ε’. Εκεί κοντά δεσπόζει πάνω στο λόφο η Μεγάλη του Γένους Σχολή. Συνεχίζουμε με επίσκεψη στην Αγιά Σοφιά, της οποίας ο τρούλος έχει 55 μ. ύψος και 31 μ. διάμετρο. Χτίστηκε από τον Ιουστινιανό και είναι ένα από τα πλέον σημαντικά αρχιτεκτονικά μνημεία όλων των εποχών. Σειρά έχει ο Ιππόδρομος, το μέρος που ξεκίνησε η διάσημη «Στάση του Νίκα» και ήταν η καρδιά της Βυζαντινής αυτοκρατορίας, με τους αγώνες να αποτελούν σημαντικό γεγονός για την πόλης.
Μετά το τέλος της ξενάγησης μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Το υπόλοιπο της ημέρας στη διάθεσή σας. Διανυκτέρευση.
Ημέρα 2η: Κωνσταντινούπολη (Ταταύλα, Ασιατική Ακτή, Καράκιοϊ)
Πρωινό και ξεκινάμε την ξενάγηση από την παλιά ελληνική συνοικία Ταταύλα που σήμερα λέγεται Κουρτουλούς. Εδώ έχει την έδρα του ο δεύτερος αθλητικός σύλλογος της ομογένειας, ο Αθλητικός Σύλλογος Ταταύλα ή Kurtulus Spor. Θα επισκεφθούμε τα γραφεία του συλλόγου, θα περπατήσουμε στις γειτονιές τής άλλοτε ελληνικής συνοικίας μέχρι την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου και στη συνέχεια περνώντας πάνω από τη γέφυρα του Βοσπόρου θα καταλήξουμε στο Σκούταρι της Ασιατικής Ακτής. Από εδώ θα πάρουμε το πλοιάριο και θα επιστρέψουμε στον Κεράτιο Κόλπο και θα περπατήσουμε μέχρι τις αποβάθρες του Καράκιοϊ. Το σημαντικότερο αξιοθέατο εδώ είναι ο… κορυφαίος ζαχαροπλάστης Karaköy Güllüoglu με τα θαυμαστά σιροπιαστά που παρασκευάζει η οικογένεια από το 1820….πριν ακόμα την ελληνική επανάσταση! Απόγευμα ελεύθερο για να εξερευνήσετε τις όμορφες γειτονιές στη πόλη.
Ημέρα 3η: Κωνσταντινούπολη (περιπατητική ξενάγηση στις γειτονιές του Πέραν)
Μετά το πρωινό, θα εξερευνήσουμε τις παλιές ελληνικές γειτονιές του Πέραν που σήμερα είναι γνωστό σαν Μπέϋογλου. Εδώ ιδρύθηκε το 1914 ο Αθλητικός Σύλλογος Πέραν με το όνομα “Ελληνική Ομάδα Ποδοσφαίρου” και σύντομα απέκτησε σημαντική δραστηριότητα. Με την εγκαθίδρυση της κεμαλικής Τουρκίας άλλαξε όνομα, το 1923, σε Beyoğlu spor. Εδώ θα συναντηθούμε με τους Έλληνες του Αθλητικού Συλλόγου Πέραν και θα μάθουμε για την πορεία του αθλητισμού της Πόλης που θα αποτελέσει το φυτώριο για την ίδρυση της Αθλητικής Ένωσης Κωνσταντινουπόλεως (ΑΕΚ) στην Αθήνα. Θα δούμε το μικρό μουσείο του Συλλόγου με δεκάδες τρόπαια από συμμετοχές σε αγώνες στην Τουρκία αλλά και το εξωτερικό.
Απόγευμα ελεύθερο για χαλαρή βόλτα και προσωπικές περιηγήσεις. Το βράδυ μάς περιμένει αποχαιρετιστήριο δείπνο με καλεσμένους τα στελέχη των αθλητικών σωματείων της ομογένειας.
Ημέρα 4η: Κωνσταντινούπολη - Αθήνα
Όλο το πρωινό ελεύθερο για τις τελευταίες βόλτες ή ψώνια στην φημισμένη κλειστή αγορά ( Καπαλί Τσαρσί). Το απόγευμα, γεμάτοι με πλούσιες εικόνες και με μεγάλη συναισθηματική φόρτιση, μεταφερόμαστε στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής.
Η ροή του προγράμματος ενδέχεται να διαφοροποιηθεί χωρίς να παραλείπεται κάτι.
![](/wp-content/uploads/2017/10/Generali_Logo-300x203.png)
Δυνατότητα προαιρετικής ταξιδιωτικής ασφάλισης για ταξιδιώτες έως 75 ετών με κόστος 15€
Αναχωρήσεις
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)
Σχόλια
Το ταξίδι μας στην Μικρά Ασία και Καππαδοκία από 27/10-3/11/23 ήταν θαυμάσιο και αξέχαστο! Σε αυτό συνέβαλαν τα μέγιστα οι εξαιρετικές ξεναγήσεις του ξεναγού μας με την κατάρτιση και τις ανεξάντλητες γνώσεις του. Συγχαρητήρια.
Τζένη Σ. (Οκτώβριος '23)Η εκδρομή στη Σμύρνη ήταν φανταστική!! Γυρίσαμε κατενθουσιασμένες. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την εκδρομή τόσο για την οργάνωση, το πρόγραμμα και την εκτέλεση.
Κατερίνα Κ. (Ιούλιος '23)