Η Λευκορωσία είναι μία από τις πιο «άγνωστες» χώρες της Ευρώπης. Μόλις το 1990 ανεξαρτητοποιήθηκε από την πρώην Σοβιετική Ένωση κι έκτοτε παλεύει να σταθεί στο Ευρωπαϊκό στερέωμα βασισμένη οικονομικά στην βιομηχανική της παράδοση, στις τεράστιες πεδινές της εκτάσεις και στην πολιτιστική της παράδοση που ξεκινάει από τους Κιμμέριους, εμπλουτίζεται με τους Σλάβους, τους Βάραγγους και τους Ρως και σφυρηλατείται στην Σοβιετική Ένωση. Η γη της περίκλειστη, αυλακώνεται από το Νεμάν, τοΠρίπιατκαι το Δνείπερο και φιλοξενεί περίπου 11.000 λίμνες(!) με πλούσια και πυκνά δάση. Μια χώρα αγροτική, παραδοσιακή και ναΐφ που βρίσκει την έκφρασή της στη ζωγραφική του Μαρκ Σαγκάλ. Η Λευκορωσία είναι μία χώρα ιδιαίτερη που εμείς στο Cosmorama γνωρίζουμε πολύ καλά και σας την παρουσιάζουμε μέσα από ένα πλούσιο οδοιπορικό που την διατρέχει απ’ άκρη σ’ άκρη! Πλούσια αρχιτεκτονική παράδοση, μνημεία που κοσμούν την λίστα της UNESCO και πόλεις που σφύζουν από ζωή. Ελάτε λοιπόν να σας ταξιδέψουμε σε ένα ακόμα καλοφυλαγμένο μυστικό της γηραιάς ηπείρου!
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Αεροπορικά εισιτήρια (οικονομική θέση): Πτήσεις μέσω ενδιάμεσου σταθμού.
- Διαμονή: Επιλεγμένα ξενοδοχεία 3*, 4*.
- Γεύματα: Ημιδιατροφή καθημερινά.
- Μεταφορές: Όπως αναφέρονται στο πρόγραμμα.
- Τέλη εισόδων (π.χ. μουσεία): Στα αναφερόμενα μουσεία, επισκεπτόμενους χώρους, σύμφωνα με το πρόγραμμα.
- Ξεναγήσεις και εκδρομές: Όπως αναφέρονται στο πρόγραμμα.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- Φ.Π.Α.
- Αντιπρόσωπο/Συνοδό.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες.
- Δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλεια με καλύψεις και για Covid-19.
Διάρκεια ταξιδιού
8 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 7
Αναλυτικά:
Χώρα: Λευκορωσία
Πόλη: Μινσκ (4), Μπρεστ (1)
Πανόραμα Λευκορωσίας
Εξαντλημένο
Το ταξίδι με μια ματιά… σχεδιασμένο από τους πιο έμπειρους διοργανωτές της αγοράς
- Διαμονή σε επιλεγμένα ξενοδοχεία 4*, 3*
- Ημιδιατροφή καθημερινά
- Δείπνο με παραδοσιακή μουσική
- Ξενάγηση στο Μινσκ
- Εκδρομή στο Μιρ και στο Κάστρο του Νέσβιτζ
- Ξενάγηση στη Μπρεστ και στο μοναδικό κάστρο της
- Επίσκεψη στον Εθνικό Δρυμό Μπελοβέσκαγια που ανήκει στη λίστα της UNESCO
- Ξενάγηση και διανυκτέρευση στο Γκρόντνο, την ωραιότερη πόλη της Λευκορωσίας.
- Ξενάγηση στο γραφικό χωριό Μουροβάνκα και στην Ναλιμπόσκαγια
- Επίσκεψη σε ζυθοποιία στη Λίντα
- Κορυφαίο αξιοθέατο το εργοστάσιο κατασκευής των βαρέων οχημάτων BELAZ
- Διαβατήριο με τουλάχιστον 6μηνη ισχύ από την ημέρα εξόδου από τη χώρα προορισμού.diavatirio_me_toulaxiston_6mini_isxy_apo_tin_imera_eksodou_apo_ti_xora
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Διαβατήριο με τουλάχιστον 6μηνη ισχύ από την ημέρα εξόδου από τη χώρα προορισμού.diavatirio_me_toulaxiston_6mini_isxy_apo_tin_imera_eksodou_apo_ti_xora
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Δεν περιλαμβάνονται
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η: Αθήνα - Μινσκ
Κατά τη διαδρομή μας από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο μας θα δούμε το κτίριο της Εθνικής Βιβλιοθήκης. Το απόγευμα απολαύστε μια βόλτα στη λεωφόρο Ανεξαρτησίας όπου δεσπόζουν τα καλύτερα κτήρια με κλασική σοβιετική αρχιτεκτονική.
Ημέρα 2η: Μινσκ
Μετά το πρωινό μας ξεκινάμε για μία εκτενή ξενάγηση στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας που χρονολογείται από τον 11ο αιώνα και εξελίσσεται στο πιο «απρόσμενο» κέντρο ενδιαφέροντος στην Ανατολική Ευρώπη. Θα αρχίσουμε με τις “πύλες του Μινσκ” στην πλατεία της Νίκης, θα σταθούμε στο κυκλικό θέατρο Μπολσόϊ, στο κτίριο της KGB, θα περπατήσουμε στα δρομάκια της αναστηλωμένης παλιάς Άνω Πόλης και της συνοικίας της Αγίας Τριάδος, στο νησάκι με το μνημείο των Δακρύων και θα βιώσουμε την καθημερινή ατμόσφαιρα στους κεντρικούς δρόμους της πόλης. Η μέρα μας θα κλείσει με το National Museum of Arts.
Ημέρα 3η: Μινσκ (εργοστάσιο οχημάτων Μπελάζ)
Σήμερα το Cosmorama σας επιφυλάσσει μία συγκλονιστική εμπειρία: επίσκεψη στο εργοστάσιο της Μπελάζ όπου παράγονται τα μεγαλύτερα φορτηγά του κόσμου. Πρόκειται για την μεγαλύτερη μονάδα παραγωγής οχημάτων στον κόσμο που δημιουργήθηκε το 1948. Εμείς θα ξεναγηθούμε στους χώρους του, θα μάθουμε τον τρόπο κατασκευής τους και φυσικά θα έχουμε την ευκαιρία να ανέβουμε και να φωτογραφηθούμε με τα «τέρατα» όπως τα αποκαλούν οι ίδιοι.
Ημέρα 4η: Μινσκ - Μιρ - Νεσβίζ - Μπρεστ
Μετά το πρωινό μας παίρνουμε τον δρόμο για την Μπρεστ. Καθοδόν θα σταθούμε να φωτογραφήσουμε το κάστρο του Μιρ που συνδυάζει γοτθικό και αναγεννησιακό στυλ και κάποτε ανήκε στην οικογένεια των Ραντζβίλ.
Στη συνέχεια θα επισκεφθούμε το εντυπωσιακό κάστρο Νιασβίζ που λόγω του πλούσιου αρχιτεκτονικού του ύφους –μια που συνδυάζει το κλασσικό, αναγεννησιακό, μπαρόκ αλλά και ροκοκό στυλ– δικαίως βρίσκεται στον κατάλογο πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO. Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει και η σχετική «παραμυθένια» διάσταση αφού λέγεται πως το κάστρο είναι στοιχειωμένο από το φάντασμα της Barbara Radziwill η οποία αυτοκτόνησε πίνοντας δηλητήριο! Το απόγευμα άφιξη στο Μπρεστ. Το βραδάκι θα σεργιανίσουμε στους κεντρικούς πεζοδρόμους του Μπρεστ για ένα ποτήρι τοπικό κρασί από τα εκλεκτά οινοποιία της περιοχής.
Ημέρα 5η: Μπρεστ - Γκρόντνο
Μετά το πρωινό θα ξεκινήσουμε την γνωριμία μας με το Μπρεστ. Παρότι έμεινε στην ιστορία για την ταπεινωτική συνθήκη του 1918 (Μπρεστ Λιτόφσκ = Λιθουανικό Μπρεστ) που η νέα Σοβιετική Ρωσία του Λένιν είχε ανάγκη για να απεμπλακεί από τον καταστροφικό Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο, εντούτοις αυτό που συναρπάζει τον ταξιδιώτη είναι το φρούριο της πόλης όπου παίχτηκε μια από τις δραματικότερες πράξεις ηρωικής άμυνας του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου με τους ίδιους ακριβώς πρωταγωνιστές. Μετά την επίσκεψη του φρουρίου, θα επισκεφθούμε τον σημαντικότερο Εθνικό Δρυμό της χώρας το Εθνικό Πάρκο Μπαλοβεσκαγια όπου θα δούμε βίσωνες αλλά και το εξαιρετικό υπαίθριο εθνογραφικό μουσείο. Το απόγευμα καταλήγουμε στο Γκρόντνο για διανυκτέρευση.
Ημέρα 6η: Γκρόντνο
Το Γκρόντνο είναι μια όμορφη πόλη 400 χλ. κατοίκων χτισμένη στις όχθες του ποταμού Νέμαν στα σύνορα Πολωνίας και Λιθουανίας. Η ιστορία της ανάγεται στον μεσαίωνα όταν αποτελούσε την σημαντικότερη πόλη του πριγκιπάτου της Μαύρης Ρουθηνίας που γνώρισε μέρες δόξας και πλούτου εξαιτίας του εμπορίου! Κομμάτια του ένδοξου παρελθόντος της αποτελούν το παλιό και το Νέο κάστρο της Πόλης, η εκκλησία των ιησουιτών, το μοναστήρι του Αγίου Φραγκίσκου και το μοναστήρι των Βενεδικτίνων και φυσικά η ορθόδοξη εκκλησία του St Boris & Gleb (η παλαιότερη ορθόδοξη εκκλησία της Λευκορωσίας)! Επιπλέον αξιοθέατα της σημερινής μέρας είναι η Συναγωγή και το …μοναστηριακό φαρμακείο! Η πόλη είχε την τύχη να ξεφύγει από την λύσσα των ναζί κι έτσι σήμερα κοσμείται με παλιά σπίτια παραδοσιακής αρχιτεκτονικής που της προσδίδουν μια γοητεία. Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι αποτελεί την αγαπημένη πόλη των Λευκορώσων που αργίες και Σαββατοκύριακα κατακλύζεται με κόσμο που φτάνουν εδώ από διάφορα σημεία της χώρας για να περπατήσουν στα στενά σοκάκια της και να απολαύσουν τις τοπικές σπεσιαλιτέ της. Ακριβώς αυτό θα κάνουμε και εμείς στο ελεύθερο απόγευμά μας.
Ημέρα 7η: Γκρόντνο - Μουροβάνκα - Λίντα - Ναλιμπόσκαγια - Μινσκ
Αφήνοντας το Γκρόντνο θα κατευθυνθούμε στο χωριό Μουροβάνκα όπου βρίσκεται μια ορθόδοξη εκκλησία με ξεχωριστή αρχιτεκτονική! Με καμπαναριά που θυμίζουν πολεμίστρες και η είσοδός της κάστρο, αποτελεί ένα από τα πιο πολυφωτογραφημένα αξιοθέατα της χώρας.
Στη συνέχεια κατευθυνόμαστε στη Λίντα για να επισκεφθούμε μία τοπική ζυθοποιία, μία από τις παλαιότερες (1876) και πιο γνωστές της Λευκορωσίας! Και φυσικά μια βόλτα στο ιστορικό κέντρο της πόλης και στο γοτθικό κάστρο της θα ολοκληρώσουν το πρωινό μας.
Το απόγευμα θα μας βρει στο παραδοσιακό χωριό Ναλιμπόσκαγια όπου θα απολαύσουμε μια βόλτα στα γραφικά σοκάκια του και θα γευθούμε την παραδοσιακή κουζίνα της Λευκορωσίας με συνοδεία τοπικής μουσικής. Μετά το φαγητό μεταφορά στο Μινσκ για διανυκτέρευση.
Ημέρα 8η: Μινσκ - Αθήνα
Γεμάτοι από υπέροχες εικόνες και έχοντας απολαύσει ένα μοναδικό οδοιπορικό στην Λευκορωσία, επιστρέφουμε αεροπορικώς μέσω ενδιαμέσου σταθμού στην Αθήνα.
- Η ροή των ημερησίων προγραμμάτων ενδέχεται να τροποποιηθεί χωρίς να παραλείπεται τίποτα.