To Αναπλιώτικο Καρναβάλι… με μοναδική βενετσιάνικη ατμόσφαιρα!
Αναχωρούμε στις 09:50 π.μ. από Αθήνα με προορισμό το ρομαντικό αλλά και κοσμοπολίτικο Ναύπλιο. Απολαύστε το και αφεθείτε στη μαγεία και το μύθο του, περιπλανηθείτε στην παραλιακή με τα καφέ, στα στενά γύρω από την πλατεία Συντάγματος, φωτογραφηθείτε με φόντο τον θαλασσόπυργο Μπούρτζι, γευθείτε το διάσημο Ιταλικό παγωτό του Marcello Raffo στην Antica Gelateria di Roma…
Αργά το μεσημέρι το Αναπλιώτικο Καρναβάλι κορυφώνεται, με την παρέλαση αρμάτων και ομάδων που ξεκινούν από το κτίριο του Πανεπιστημίου της περιοχής και καταλήγουν στην πλατεία Φιλελλήνων όπου το υπαίθριο πάρτι και το καρναβαλικό κέφι καλά κρατεί…
Εκεί, στο Πι, το απόγευμα πέφτει και η αυλαία με το κάψιμο του Βασιλιά Καρνάβαλου, εν μέσω πυροτεχνημάτων, που θα λάμψουν στον ουρανό, στέλνοντας για μια ακόμη χρονιά μήνυμα αισιοδοξίας, ζωντάνιας και χαράς!
Επιστροφή στην Αθήνα νωρίς το βράδυ με ενδιάμεση στάση, αναμνήσεις και εικόνες μοναδικά καρναβαλικές!