Ένα ταξίδι που υπόσχεται μοναδικές στιγμές τις ημέρες των Φώτων στην καρδιά της Λαπωνίας. Επίσκεψη στο γιορτινό Ροβανιέμι όπου θαμείνουμε για 3 νύχτες και το λαμπερό Helsinki που θα μας κρατήσει παρέα για 2 ακόμα βράδια . Οι μαγευτικές αυτές πόλεις, ξεχωριστές σε ιστορία και πολιτισμό, με απίστευτα λευκά τοπία, προκαλούν κάθε ταξιδιώτη να ανακαλύψει τις ομορφιές τους! Σας περιμένει snowmobile σαφάρι, βόλτα με έλκηθρο χάσκυ και ταράνδων στο Ροβανιέμι, επίσκεψη στο χωριό του Αϊ Βασίλη και γνωριμία μαζί του. Δείτε από κοντά τα ζώα που ζουν σε αρκτικές συνθήκες στο μοναδικό ζωολογικό κήπο της Ράνουα,το εντυπωσιακό Ελσίνκι με την μοντέρνα αρχιτεκτονική του και τη μεσαιωνική πρωτεύουσα της Εσθονίας, το Ταλίν.
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Αεροπορικά εισιτήρια (οικονομική θέση): Πτήσεις με Aegean Airlines (Αθήνα – Ροβανιέμι), με Skandinavian (Ελσίνκι – Αθήνα) & Finnair (Όουλου – Ελσίνκι) με 1 αποσκευή έως 20 κιλά και 1 χειραποσκευή ανά επιβάτη.
- Διαμονή: Διανυκτέρευση σε ξενοδοχεία 4* ως ακολούθως ή παρόμοια: SOKOS VAAKUNA 4* (Ροβανιέμι), GLO ART 4* (Ελσίνκι).
- Γεύματα: Πρωινό μπουφέ και γεύματα/δείπνα (9 στο σύνολο) καθημερινά.
- Μεταφορές: Όπως αναφέρονται στο πρόγραμμα.
- Ξεναγήσεις και εκδρομές: Όπως αναφέρονται στο πρόγραμμα.
- Δώρα: Μεταφορά και είσοδο στο Μουσείο Arktikum και είσοδο στο Snowman World στο χωριό του Άι Βασίλη.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- Αντιπρόσωπο/Συνοδό: Έμπειρος αρχηγός/συνοδός σε όλο το ταξίδι και ειδικοί τοπικοί αρχηγοί κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες: Τρεις ημέρες πριν την αναχώρηση.
- Δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλεια με καλύψεις και για Covid-19.
- Πτήσεις με AEGEAN Airlines: Αθήνα – Ροβανιέμι
- Πτήσεις με SKANDINAVIAN Ελσίνκι – Αθήνα
- Πτήσεις με FINNAIR Όουλου – Ελσίνκι
- 1 xειραποσκευή & 1 αποσκευή έως 20 κιλά ανά επιβάτη
- Διαμονή στο Ροβανιέμι (3 νύχτες) στο ξενοδοχείο SOKOS VAAKUNA 4*
- Διαμονή στο Ελσίνκι (3 νύχτες) στο ξενοδοχείο GLO ART 4*
- Χρήση σάουνας σε όλα τα ξενοδοχεία (όπου διαθέσιμη)
- Χρήση πισίνας σε όλα τα ξενοδοχεία (όπου διαθέσιμη)
- Πρωινό μπουφέ & γεύματα/δείπνα (9 στο σύνολο) καθημερινά
- Γεύμα στο Ice Restaurant στο χωριό του Αϊ Βασίλη
- Μεταφορά και επίσκεψη στο χωριό του Αϊ Βασίλη στο Ροβανιέμι
- Πιστοποιητικό Αρκτικού Κύκλου
- Εκδρομή με Snowmobile με ειδικά ρούχα και μπότες
- Επίσκεψη σε φάρμα ταράνδων και βόλτα με έλκηθρο ταράνδων
- Επίσκεψη σε φάρμα σκυλιών χάσκι και βόλτα με έλκηθρο χάσκι
- Μεταφορές όπως αναφέρονται στο πρόγραμμα
- Μεταφορά στο Santa Park με προαιρετική είσοδο (45€ ενήλικας, 38€ παιδί 3 έως 12 ετών & παιδί έως 3 ετών ελεύθερη είσοδος)
- Μεταφορά και είσοδος στο Ζωολογικό κήπο της Ranua
- Ξενάγηση στο Ελσίνκι
- Ειδικοί τοπικοί αρχηγοί κατά την διάρκεια των δραστηριοτήτων
- Μεταφορά και είσοδος στο μουσείο Artkikum
- Είσοδος στο Snowman World στο χωριό του Άι Βασίλη
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης/Φ.Π.Α.
- Ενημερωτικό έντυπο (3 ημέρες πριν την αναχώρηση)
- Έμπειρο Αρχηγό/Συνοδό σε όλο το ταξίδι
Προαιρετικές εκδρομές
Προαιρετική εκδρομή στο Ταλίν
Τιμή: €130 ο ενήλικας & €110 για παιδιά έως 11 ετών
Περιλαμβάνει:
– Εισιτήρια πλοίου Ελσίνκι – Ταλίν – Ελσίνκι
– Μεταφορές στο Ελσίνκι και το Ταλίν
– Ξενάγηση στο Ταλίν
– Γεύμα & δείπνο
Βραδινή εξόρμηση για το Βόρειο Σέλας
Το Βόρειο Σέλας, είναι δυνατόν να παρατηρηθεί στην Φινλανδική Λαπωνία. Η θέση μας στον Αρκτικό Κύκλο μάς δίνει τις μεγαλύτερες πιθανότητες για να το δούμε. Ο οδηγός μας θα σας οδηγήσει έξω από την πόλη φτάνοντας στα καλύτερα σημεία για να απολύσουμε ένα Φινλανδικό πικνίκ κάτω από τα φώτα του Βόρειου Σέλαος.
Τιμή: €90 ο ενήλικας & €65 για παιδιά από 4 έως 14 ετών
Διάρκεια: 3 ώρες
Περιλαμβάνει:
– Μεταφορά με λεωφορείο
– Eκδρομικό γεύμα με λουκάνικα & γλυκό
– Zεστά ροφήματα
– Πληροφορίες για το Βόρειο Σέλας από τον τοπικό ξεναγό
Διάρκεια ταξιδιού
7 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 6
Αναλυτικά:
Χώρα: Φινλανδία
Πόλη: Ροβανιέμι (3), Ελσίνκι (3)
Παραμυθένια Φώτα στη Λαπωνία (Ροβανιέμι)
Εξαντλημένο
Το ταξίδι με μια ματιά… σχεδιασμένο από τους πιο έμπειρους διοργανωτές της αγοράς
- ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ πτήσεις με ΑEGEAN AIRLINES: Αθήνα – Ροβανιέμι
Πτήσεις με SCANDINAVIAN μέσω Κοπεγχάγης: Ελσίνκι – Αθήνα
Πτήσεις με NORWEGIAN: Όουλου – Ελσίνκι - Διαμονή σε ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ 4* ξενοδοχεία
SOKOS VAAKUNA Ροβανιέμι (3 νύχτες)
GLO ART Ελσίνκι (3 νύχτες) - Χρήση σάουνας & πισίνας στα ξενοδοχεία
- Πρωινό μπουφέ & δείπνα/γεύματα (9 στο σύνολο) καθημερινά
- Γεύμα στο Ice Restaurant στο χωριό του Άι Βασίλη
- Μεταφορά και επίσκεψη στο χωριό του Αϊ Βασίλη στο Ροβανιέμι
- Πιστοποιητικό Αρκτικού Κύκλου
- Εκδρομή με Snowmobile με ειδικά ρούχα και μπότες
- Επίσκεψη σε φάρμα ταράνδων και βόλτα με έλκηθρο ταράνδων
- Επίσκεψη σε φάρμα σκυλιών χάσκι και βόλτα με έλκηθρο χάσκι
- Μεταφορά στο Santa Park με προαιρετική είσοδο (45€ ενήλικας, 38€ παιδί 3 έως 12 ετών & παιδί έως 3 ετών ελεύθερη είσοδος)
- Ξενάγηση στο Ελσίνκι
- Μεταφορά και είσοδος στο Ζωολογικό κήπο της Ράνουα
- ΔΩΡΟ!!! Μεταφορά και είσοδος στο μουσείο Arktikum
- ΔΩΡΟ!!! Είσοδος στο Snowman World στο χωριό του Άι-Βασίλη
- Ειδικοί τοπικοί αρχηγοί κατά την διάρκεια των δραστηριοτήτων
- ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΟΣ αρχηγός / συνοδός από την Αθήνα
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Πτήσεις: Aegean Airlines / Finnair/ SAS
Ημ/νία | Διαδρομή | Ώρα Αναχώρησης | Ώρα Άφιξης |
2/1 | Αθήνα – Ροβανιέμι | 09:15 | 13:55 |
5/1 | Όουλου – Ελσίνκι | 18:55 | 19:55 |
8/1 | Ελσίνκι – Κοπεγχάγη Κοπεγχάγη – Αθήνα |
10:05 14:45 |
10:0 18:55 |
- Τέλη εισόδων: Είσοδοι στους επισκεπτόμενους χώρους εκτός αυτών που αναφέρονται στα περιλαμβανόμενα.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.tautotita_me_latinikous_xaraktires_i_diavatirio
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Πτήσεις - Πληροφορίες
Πτήσεις: Aegean Airlines / Finnair/ SAS
Ημ/νία | Διαδρομή | Ώρα Αναχώρησης | Ώρα Άφιξης |
2/1 | Αθήνα – Ροβανιέμι | 09:15 | 13:55 |
5/1 | Όουλου – Ελσίνκι | 18:55 | 19:55 |
8/1 | Ελσίνκι – Κοπεγχάγη Κοπεγχάγη – Αθήνα |
10:05 14:45 |
10:0 18:55 |
Δεν περιλαμβάνονται
- Τέλη εισόδων: Είσοδοι στους επισκεπτόμενους χώρους εκτός αυτών που αναφέρονται στα περιλαμβανόμενα.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η: Αθήνα/Θεσσαλονίκη – Ροβανιέμι
Συγκέντρωση στο Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος και πτήση για το Ροβανιέμι. Άφιξη και αμέσως μεταφορά στο ξενοδοχείο μας. Γεύμα και μεταφορά στο Ροβανιέμι για μια πρώτη γνωριμία με την πατρίδα του Αϊ Βασίλη. Το Ροβανιέμι, που επάξια αποκαλείται το σπίτι του Αϊ Βασίλη, στολίζεται και ετοιμάζεται να καλωσορίσει τους ταξιδιώτες 11 μήνες το χρόνο. Η περίοδος για την οποία γίνονται όλες οι εορταστικές ετοιμασίες ξεκινάει από το Ιανουάριο μέχρι και τον Νοέμβριο! Επιστροφή στο ξενοδοχείο και αργότερα θα βρεθούμε όλοι μαζί στο εστιατόριο του ξενοδοχείου για το δείπνο μας. Διανυκτέρευση.
Ημέρα 2η: Ροβανιέμι (χωριό Άι Βασίλη)
Πλούσιο πρωινό στο ξενοδοχείο μας. Αμέσως μετά αναχώρηση για το χωριό του Αϊ Βασίλη, ακριβώς πάνω στο νοητό Αρκτικό Κύκλο, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να μιλήσουμε μαζί του, να φωτογραφηθούμε και ίσως να του εκφράσουμε κάποια ευχή μας! Το χωριό του Αϊ Βασίλη είναι ένα παραμυθένιο μέρος, μια αίσθηση που αποκομίζει κανείς όποια εποχή του χρόνου κι αν το επισκεφτεί! Πρώτη στάση όλων είναι, φυσικά, το «Γραφείο» του, όπου μια παρέα χαρούμενων ξωτικών καλωσορίζει τον κόσμο και τον προσκαλεί στο εσωτερικό για μια μικρή κουβεντούλα και μια φωτογραφία με τον Πατέρα των Χριστουγέννων. Εξίσου δημοφιλές είναι και το «Ταχυδρομείο του Άγιου Βασίλη», όπου οι μικροί βοηθοί του διαβάζουν τις χριστουγεννιάτικες παραγγελίες εκατομμυρίων παιδιών απ’ όλο τον κόσμο. Ακόμη κι αν έχετε αφήσει εδώ και πολλές δεκαετίες την παιδική σας ηλικία, αποκλείεται να μην μπείτε στον πειρασμό να στείλετε στους φίλους σας μια χριστουγεννιάτικη κάρτα με το αυθεντικό γραμματόσημο Santa Claus! Στο ταχυδρομείο θα βρείτε επίσης μεγάλη ποικιλία χριστουγεννιάτικων CD’s και αναμνηστικών, όλα με θέμα φυσικά τον Αϊ Βασίλη. Όσοι θέλουν μπορούν να επισκεφθούν το SantaPark, ένα ψυχαγωγικό πάρκο με θέμα τα Χριστούγεννα, το οποίο αποτελεί μια ενδιαφέρουσα επιλογή για τους μικρότερους φίλους μας! Επίσκεψη στο SnowmanWorld για να θαυμάσουμε τα ξεχωριστά γλυπτά από πάγο και χιόνι και να συμμετάσχουμε σε όλες τις δραστηριότητες του χώρου, που θα ξετρελάνουν μικρούς και μεγάλους, όπως πατινάζ στον πάγο, μάθημα snowboarding, γλυπτική στο χιόνι αλλά και τσουλήθρες πάγου! Γεύμα στο ένα και μοναδικό στο είδος του Ice Restaurant ακριβώς επάνω στον Αρκτικό Κύκλο και δίπλα στον Άγιο Βασίλη. Μεταφορά στο ξενοδοχείο μας. Δείπνο & διανυκτέρευση.
Ημέρα 3η: Ροβανιέμι (Smowmobile σαφάρι – φάρμα ταράνδων – φάρμα χάσκι)
H περιπέτεια ξεκινάει με ένα πλούσιο πρωινό μέχρι να μεταφερθούμε στο μουσείο Arktikum, όπου θα γνωρίσουμε την ιστορία, τον πολιτισμό και τον τρόπο ζωής των Λαπώνων, αλλά και ολόκληρης της Αρκτικής. Αμέσως μετά θα ζήσουμε την απόλυτη αρκτική περιπέτεια! Φοράμε τον ειδικό εξοπλισμό και θα συμμετάσχουμε σε ένα συναρπαστικό σαφάρι με snowmobiles. Οι τοπικοί αρχηγοί θα μας γνωρίσουν τα μηχανάκια του χιονιού και τον τρόπο οδήγησης τους. Θα επισκεφτούμε πάνω από το παγωμένο ποτάμι την φάρμα των σκυλιών χάσκυ, όπου θα έχουμε την ευκαιρία να οδηγήσουμε και το έλκηθρο τους. Καφές στην ύπαιθρο που θα ετοιμάσουν οι αρχηγοί της αποστολής με την βοήθεια των συμμετεχόντων. Στη συνέχεια κατευθυνόμαστε στη φάρμα των ταράνδων, όπου θα γνωρίσουμε από κοντά τους τάρανδους και θα κάνουμε μια βόλτα με το έλκηθρο τους. Ύστερα θα απολαύσουμε ένα “εκδρομικό” γεύμα γύρω από τη φωτιά με λουκάνικα και καφέ, τσάι ή ζεστό χυμό. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και μια σάουνα επιβάλλεται για ξεκούραση και ανταλλαγή των εμπειριών της ημέρας. Δείπνο στο εστιατόριο του ξενοδοχείου και διανυκτέρευση.
Σημαντική σημείωση για το snowmobile safari
- Κάθε άτομο που οδηγεί snowmobile πρέπει να είναι πάνω από 18 ετών και να έχει έγκυρη άδεια οδήγησης μαζί του.
- Σε κάθε συμμετέχοντα στο snowmobile safari θα δοθεί απαραίτητος ρουχισμός και εξοπλισμός που περιλαμβάνει: Ολόσωμη φόρμα, μπότες, μάλλινες κάλτσες, γάντια, κασκόλ, μπαλακλάβα (fullface) και κράνος.
- Τα παιδιά έως 14 ετών για λόγους ασφαλείας κάθονται σε έλκηθρο το οποίο τραβάει το snowmobile που οδηγεί τοπικός συνοδός.
- Για τα πιο μικρά παιδιά συνιστάται ένας από τους γονείς να κάθεται μαζί με το παιδί στο έλκηθρο για την άνεση και την ασφάλεια του.
- Παιδιά άνω των 14 ετών και με ύψος πάνω από 140 cm μπορούν να κάθονται ως συνεπιβάτες πίσω από τον γονέα τους σε ένα snowmobile πληρώνοντας όμως την τιμή του ενήλικα.
Ημέρα 4η: Ροβανιέμι (Ζωολογικός κήπος Ράνουα) – Ελσίνκι
Πρωινό στο ξενοδοχείο, checkout και μετά τη δίωρη, σχεδόν, διαδρομή μας μέσα στο κατάλευκο τοπίο θα μεταφερθούμε στο βορειότερο Ζωολογικό Κήπο της Ευρώπης, τη Ράνουα. Εδώ θα γνωρίσουμε όλα τα ζώα που ζουν σε αρκτικές συνθήκες, όπως λύκους, αγριόγατους, κόκκινες αλεπούδες, λευκές κουκουβάγιες καθώς και την πολική αρκούδα. Πριν την αναχώρησή μας θα γευματίσουμε στο εστιατόριο του κήπου. Μεταφορά στο αεροδρόμιο του Όουλου και πτήση για το Ελσίνκι. Άφιξη στην πρωτεύουσα της Φιλανδίας και μεταφορά στο ξενοδοχείο. Παραλαβή δωματίων και δείπνο στο εστιατόριο του ξενοδοχείου. Διανυκτέρευση.
Ημέρα 5η: Ελσίνκι (ξενάγηση πόλης)
Μετά το πρωινό μας ξεκινάει η ξενάγηση μας στην πόλη του Ελσίνκι. Ανάμεσα σε άλλα, θα δούμε τα παγοθραυστικά του φινλανδικού στόλου, το προεδρικό μέγαρο και την υπαίθρια αγορά στο λιμάνι, τον ορθόδοξο ναό Uspenski, την πλατεία της γερουσίας με τον καθεδρικό του Αγίου Νικολάου, το Ολυμπιακό Στάδιο, το κτίριο της Όπερας , τα ναυπηγεία, το μνημείο του συνθέτη Sibelius και την περίφημη εκκλησία των βράχων. Η ξενάγηση μας θα τελειώσει με γεύμα σε εστιατόριο στο κέντρο της πόλης. Το απόγευμα περπατήστε στους πεζόδρομους της πόλης και πιείτε τον καφέ σας στο Esplanade.
Το βράδυ δείπνο σε τοπικό εστιατόριο. Συνεχίστε τη βραδιά σας στο τζαζ κλαμπ Storyville ή σε ένα από τα πολλά μπαρ ή ντίσκο της πόλης. Διανυκτέρευση.
Ημέρα 6η: Ελσίνκι (προαιρετική εκδρομή στο Ταλλίν)
Πρωινό και ημέρα ελεύθερη να ανακαλύψετε τα μυστικά της πόλης
Ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός αποτελεί σήμα κατατεθέν της πόλης και κατ’ επέκταση ολόκληρης της Φινλανδίας. Είναι ένας τεράστιος κόμβος που συνδέει τον ηλεκτρικό σιδηρόδρομο, με τα υπεραστικά τρένα και το μετρό της πόλης. Καθημερινά ο σταθμός εξυπηρετεί περισσότερους από 200.000 επιβάτες και τα τελευταία χρόνια οι τάσεις εμφανίζονται ως αυξητικές. Η πρώτη ανέγερση ταυτίζεται χρονικά με τη δημιουργία της πρώτης σιδηροδρομικής γραμμής που έγινε το 1860. Το φρούριο Suomenlinna, Viapori (φινλανδικά), ή Sveaborg (σουηδικά) είναι ένα επιβλητικό αμυντικό κάστρο που εκτείνεται σε έξι νησιά του Ελσίνκι και αποτελούσε κομμάτι της οχυρωματικής γραμμής της πόλης του Ελσίνκι και κατ’ επέκταση ολόκληρης της Φινλανδίας απέναντι στην ρωσική επεκτατική πολιτική.
Εναλλακτικά σας προτείνουμε μια προαιρετική εκδρομή στην πρωτεύουσα της Εσθονίας, το Ταλίν. Μετά το πρωινό μεταφορά στο λιμάνι και αναχώρηση. Δύο ώρες αργότερα άφιξη στο Ταλίν, συνάντηση με τον ξεναγό μας και γνωριμία με την παραμυθένια και ρομαντική πρωτεύουσας της Εσθονίας. H ξενάγηση που ακολουθεί θα ξεκινήσει με επίσκεψη στο πάρκο του παλατιού Κadriorg και τον μεγάλο παραλιακό δρόμο Birgitta. Θα συνεχίσουμε για τον λόφο Toompea, το εσθονικό κοινοβούλιο και τον περίτεχνο Καθεδρικό Ναό του Αγίου Αλεξάνδρου Νιέφσκι, που χτίστηκε τα χρόνια της Ρωσικής Αυτοκρατορίας. Από την κορυφή του λόφου θα απολαύσουμε την πανοραμική θέα-κάτοψη της πόλης με τους πύργους, τις κεραμιδένιες στέγες και τις γραφικές πλατείες. Περνώντας από την Άνω στην Κάτω γειτονιά θα αντικρίσουμε ακόμη και σήμερα τη βαριά πόρτα που έκλεινε κάθε βράδυ για να διαχωρίζει την πάνω από την κάτω πόλη, αλλά και θα διασχίσουμε το πιο στενό δρομάκι της περιοχής. Αφού περάσουμε από την εκκλησία του Αγίου Πνεύματος και του Αγίου Νικολάου θα κατευθυνθούμε στο μοναδικό γοτθικό δημαρχείο της Βόρειας Ευρώπης και θα περπατήσουμε στο μεσαιωνικό τμήμα της κάτω πόλης, ένα μέρος ανέγγιχτο από τον χρόνο. Γεύμα σε τοπικό εστιατόριο. Χρόνος ελεύθερος για να περιπλανηθείτε στην όμορφη πόλη – Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO. Λιθόστρωτα δρομάκια, μυτεροί πύργοι, επικλινείς στέγες και εκπληκτικές εκκλησίες συνθέτουν ένα μοναδικό μεσαιωνικό σκηνικό. Μεταφορά στο λιμάνι και αναχώρηση με το πλοίο για το Ελσίνκι . Δείπνο μπουφέ εν πλώκαι άφιξη αργά το βράδυ στο Ελσίνκι. Διανυκτέρευση.
Ημέρα 7η: Ελσίνκι – Αθήνα/Θεσσαλονίκη
Πρωινό στο ξενοδοχείο, μεταφορά στο αεροδρόμιο του Ελσίνκι και πτήση επιστροφής.
- Λόγω των καιρικών συνθηκών της περιοχής, η ροή του προγράμματος ενδέχεται να τροποποιηθεί εάν αυτό κριθεί απαραίτητο για την καλύτερη εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών.
- Παιδί έως 11 ετών, σε έξτρα κρεβάτι στο δωμάτιο των γονιών: -370€
- Παιδί έως 11 ετών σαν 2ο άτομο σε δίκλινο δωμάτιο: -240€
- Παιδί έως 5 ετών (αυστηρά) στο κρεβάτι των γονιών: 1.050€
Αναχωρήσεις
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)