Η αρχαία Τρίκκη -σημερινά Τρίκαλα- θεωρείται γενέτειρα του Ασκληπιού, πρώτου γιατρού της ανθρωπότητας, ο οποίος ίδρυσε στην πόλη το «αρχαιότατο και επιφανέστατο Ασκληπιείο» όπως αναφέρει ο Στράβων. Σε αυτό το τετραήμερο θα έχουμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε την σύγχρονη πόλη των Τρικάλων, μια μοντέρνα, επίπεδη πόλη που την διασχίζει ο Ληθαίος ποταμός, ο μοναδικός ποταμός που χωρίζει στα δύο μια ελληνική πόλη, δημιουργώντας ένα ειδυλλιακό τοπίο με πανύψηλα δέντρα στις όχθες του. Τα Τρίκαλα, μια «έξυπνη» πόλη, πρότυπο για τις υπόλοιπες της χώρας, κατέχει επάξια από το 2008 τα σκήπτρα της πρώτης ψηφιακής πόλης στην Ελλάδα αφού παρέχει σ΄ όλους τους πολίτες και τους επισκέπτες της δωρεάν ασύρματο Ίντερνετ, δίνει τη δυνατότητα στους πολίτες να συμμετέχουν online στις συνεδριάσεις του δήμου ενώ εφαρμόζει σύστημα διαχείρισης παραπόνων, στο πλαίσιο του οποίου οι πολίτες ενημερώνονται άμεσα για τον χρόνο διεκπεραίωσης των αιτημάτων τους. Ευρύτερα, το κέντρο της είναι σχεδιασμένο με προτεραιότητα την κυκλοφορία των πεζών και των ποδηλάτων. Εδώ σχεδόν όλοι είναι ποδηλάτες αλλά το ακόμα πιο εκπληκτικό είναι πως όλοι χαίρουν απόλυτου οδικού σεβασμού από τους υπόλοιπους οδηγούς ενώ είναι η μόνη πόλη της χώρας που κάνει χρήση αστικών λεωφορείων χωρίς οδηγό.
Εκτός όμως από τη γνωριμία μας με την σύγχρονη πόλη θα έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε και μια αναδρομή στο παρελθόν. Θα κάνουμε μια πανέμορφη πεζοπορική διαδρομή στο Μονοπάτι του Ασκληπιού, εκεί που ο αρχαίος θεραπευτής, μάζευε αρωματικά φυτά και φαρμακευτικά βότανα. Από τα πρώτα μέτρα της διαδρομής τα χρώματα, τα αρώματα και οι ήχοι της φύσης θα μας εντυπωσιάσουν. Τα αιωνόβια πλατάνια, τα αρωματικά φυτά, το θρόισμα των φύλλων και το έντονο κελάρυσμα των νερών του ποταμού, συνθέτουν ένα μοναδικό σκηνικό άγριας ομορφιάς. Εκτός όμως την αρχαία Ελλάδα θα πάμε στο ακόμη πιο μακρινό παρελθόν μέσω του μοναδικού Σπηλαίου της Θεόπετρας Οι ανασκαφές στο σπήλαιο αποκάλυψαν μια μοναδική στον ελλαδικό χώρο προϊστορική θέση με συστηματική χρήση από τη Μέση Παλαιολιθική, περίπου 130.000 χρόνια πριν από σήμερα, έως και το τέλος της Νεολιθικής περιόδου (περίπου 4.000 χρόνια π.Χ.). Αυτή η χρονολογική συνέχεια είναι εξαιρετικά σημαντική, καθώς πρόκειται για μία από τις ελάχιστες αρχαιολογικές ανασκαφές στον ελλαδικό χώρο που έχουν διασώσει μαρτυρίες για τη μετάβαση από τον Παλαιολιθικό στο Νεολιθικό τρόπο ζωής. Το Σπήλαιο δεν είναι ακόμα επισκέψιμο αλλά θα επισκεφθούμε το Κέντρο Τεκμηρίωσης και Εκπαίδευσης Σπηλαίου Θεόπετρας που φιλοξενούνται τα ευρήματα των ανασκαφών και θα έχουμε την ευκαιρία να εξοικειωθούμε με τις έννοιες της αρχαιολογίας και της προϊστορίας μέσω διαδραστικών εφαρμογών.
Με την επίσκεψή μας στη Θεσσαλία δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε μια επίσκεψη / ξενάγηση και στο Οινοποιείο Τσιλιλή. Το πάτημα των σταφυλιών για την παραγωγή του μούστου και στη συνέχεια του κρασιού, θα πίστευε κανείς πως είναι το τελευταίο στάδιο της πορείας τους, αφού οι πολύτιμοι χυμοί τους έχουν συγκεντρωθεί και αξιοποιηθεί. Αυτό όμως δεν ισχύει για τους Τρικαλινούς, που από μια πρώτη ύλη που φαινομενικά δεν έχει τίποτα άλλο να δώσει, παράγουν το πιο γνωστό τρικαλινό αλκοολούχο ποτό, με την χαρακτηριστική μυρωδιά και την έντονη γεύση. Πρόκειται για το τρικαλινό τσίπουρο, ένα ποτό που δε λείπει από κανένα σπιτικό, ενώ σε αφθονία το βρίσκει κανείς σε όλη την περιοχή.
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Διαμονή: Σε επιλεγμένο ξενοδοχείο 3*.
- Γεύματα: Πρωινό.
- Μεταφορές: Όπως περιγράφονται στο πρόγραμμα.
- Ξεναγήσεις και εκδρομές: Όπως περιγράφονται στο πρόγραμμα.
- Άλλο: Ξενάγηση & γευστική δοκιμή στο οινοποιείο Τσιλιλή.
- Ξεναγός: Διπλωματούχο ξεναγό (2η ημέρα) & οικοξεναγός στο μονοπάτι της αγάπης.
- Αντιπρόσωπο/Συνοδό.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- Φ.Π.Α.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες.
Διάρκεια ταξιδιού
4 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 3
Αναλυτικά:
Χώρα: Ελλάδα
Πόλη: Τρίκαλα (3)
Τρίκαλα – Λίμνη Σμοκόβου – Μονοπάτι Ασκληπιού
Εξαντλημένο
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.tautotita_me_latinikous_xaraktires
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
- Γεύματα.
- Τέλη εισόδων: Σε μουσεία & αξιοθέατα.
- Δημοτικοί φόροι ξενοδοχείων που πληρώνονται επιτόπου.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.tautotita_me_latinikous_xaraktires
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Δεν περιλαμβάνονται
- Γεύματα.
- Τέλη εισόδων: Σε μουσεία & αξιοθέατα.
- Δημοτικοί φόροι ξενοδοχείων που πληρώνονται επιτόπου.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η: Λίμνη Σμοκόβου - Τρίκαλα
Αναχώρηση στις 8.00 για μια από τις νεότερες τεχνητές λίμνες της Ελλάδας, τη λίμνη Σμοκόβου που βρίσκεται στα όρια των νομών Καρδίτσας και Φθιώτιδας. Η λίμνη δημιουργήθηκε μετά την ανύψωση φράγματος που τιθάσευσε τα νερά του θεσσαλικού ποταμού Ονόχωνου ή Σοφαδίτη και έχει δημιουργήσει ένα μοναδικό φυσικό τοπίο σε υψόμετρο 400 μ. Γεύμα και συνεχίζουμε για τα Τρίκαλα, την γραφική πόλη που την διασχίζει ο Ληθαίος ποταμός, ο μοναδικός ποταμός που χωρίζει στα δύο μια ελληνική πόλη, δημιουργώντας ένα ειδυλλιακό τοπίο με πανύψηλα δέντρα στις όχθες του. Μεταφορά στο κεντρικό ξενοδοχείο Pantelidaki (3*) και ελεύθερος χρόνος.
Ημέρα 2η: Τρίκαλα - Καλαμπάκα - Τρίκαλα
Πρόγευμα και αναχώρηση για την Καλαμπάκα όπου θα επισκεφθούμε το ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου με τον εντυπωσιακό μαρμάρινο άμβωνα. Γύρος των Μετεώρων και συνεχίζουμε για το Μουσείο Θεόπετρας όπου θα δούμε ευρήματα από το Σπήλαιο της Θεόπετρας, από τις πιο ενδιαφέρουσες αρχαιολογικές συλλογές. Η μοναδικότητα του σπηλαίου έγκειται στο γεγονός, ότι περιέχει πλούσια και μοναδικά ευρήματα για δύο από τις σημαντικότερες πολιτισμικές μεταβολές της ανθρώπινης προϊστορίας: την αντικατάσταση των Νεάντερνταλ από τον σύγχρονο άνθρωπο και τη μετάβαση στη γεωργική επανάσταση. Στην ίδια περιοχή βρίσκεται και το Οινοποιείο Τσιλιλή. Εγκατεστημένο στη Ράξα Τρικάλων, το οινοποιείο περιτριγυρίζεται από τις βουνοκορυφές και τους λόφους των Αντιχασίων και της Πίνδου και τον ποταμό Ληθαίο. Εδώ θα μάθουμε για την διαδικασία της απόσταξης, από έναν από τους πρωτοπόρους παραγωγούς τσίπουρου ενώ θα έχουμε και γευστική δοκιμή κρασιών και αποσταγμάτων με συνοδεία μικρού σνακ. Αργότερα επιστροφή στα Τρίκαλα για να γνωρίσουμε τα αξιοθέατα της πόλης. Θα ξεναγηθούμε στον Μύλο Ματσόπουλου, ένα από τα σημαντικότερα μνημεία Βιομηχανικής Κληρονομιάς στην Ελλάδα. Ένα βιομηχανικό κτίριο πρωτοπόρο για την εποχή του (1884) που μέχρι τα τέλη της λειτουργίας του, περίπου έναν αιώνα αργότερα, διατήρησε σχεδόν απαράλλαχτη τη δομή της λειτουργίας του με τον μηχανολογικό εξοπλισμό να βρίσκεται σήμερα σχεδόν ακέραιος στη θέση του. Συνεχίζουμε για το ανακαινισμένο Μουσείο Τσιτσάνη όπου τον 16ο αι. λειτουργούσε ως οθωμανικό λουτρό ενώ αργότερα και για περίπου έναν αιώνα ο χώρος αυτός ήταν οι φυλακές των Τρικάλων. Τα δίδυμα λουτρά (γυναικεία & αντρικά) ήταν κατασκευασμένα με τέτοιο τρόπο, ώστε να τα επισκέπτονται ταυτόχρονα άνδρες και γυναίκες και βρίσκονται στο ισόγειο του κτιρίου ενώ στον πάνω όροφο θα δούμε εκθέματα που σχετίζονται με τη ζωή και το έργο του μεγάλου δημιουργού.
Εδώ κοντά είναι και το Κουρσούμ Τζαμί, με τον μολυβδοσκέπαστο θόλο που έχτισε ο ονομαστός αρχιτέκτονας του 16ου αι. Σινάν και αποτελούσε μέρος συγκροτήματος κτιρίων που ίδρυσε ο διοικητής του Σαντζακίου των Τρικάλων Οσμάν Σαχ. Θα δούμε και τα υπόλοιπα αξιοθέατά της πόλης όπως το Φρούριο (6ος αι.) και τον επισκέψιμο Πύργο του Ρολογιού ύψους 26 μ., ορατό σχεδόν από κάθε γωνιά της πόλης και θα καταλήξουμε στην συνοικία Βαρούσι, που κάποτε αποτελούσε την εύπορη συνοικία της πόλης με τα αρχοντικά σπίτια και την συνοικία τα Μανάβικα με τα πολλά ταβερνάκια και μεζεδοπωλεία.
Ημέρα 2η: Τρίκαλα - Καλαμπάκα - Τρίκαλα
Πρόγευμα και αναχώρηση για την Καλαμπάκα όπου θα επισκεφθούμε το ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου με τον εντυπωσιακό μαρμάρινο άμβωνα. Γύρος των Μετεώρων και συνεχίζουμε για το Μουσείο Θεόπετρας όπου θα δούμε ευρήματα από το Σπήλαιο της Θεόπετρας, από τις πιο ενδιαφέρουσες αρχαιολογικές συλλογές. Η μοναδικότητα του σπηλαίου έγκειται στο γεγονός, ότι περιέχει πλούσια και μοναδικά ευρήματα για δύο από τις σημαντικότερες πολιτισμικές μεταβολές της ανθρώπινης προϊστορίας: την αντικατάσταση των Νεάντερνταλ από τον σύγχρονο άνθρωπο και τη μετάβαση στη γεωργική επανάσταση. Στην ίδια περιοχή βρίσκεται και το Οινοποιείο Τσιλιλή. Εγκατεστημένο στη Ράξα Τρικάλων, το οινοποιείο περιτριγυρίζεται από τις βουνοκορυφές και τους λόφους των Αντιχασίων και της Πίνδου και τον ποταμό Ληθαίο. Εδώ θα μάθουμε για την διαδικασία της απόσταξης, από έναν από τους πρωτοπόρους παραγωγούς τσίπουρου ενώ θα έχουμε και γευστική δοκιμή κρασιών και αποσταγμάτων με συνοδεία μικρού σνακ. Αργότερα επιστροφή στα Τρίκαλα για να γνωρίσουμε τα αξιοθέατα της πόλης. Θα ξεναγηθούμε στον Μύλο Ματσόπουλου, ένα από τα σημαντικότερα μνημεία Βιομηχανικής Κληρονομιάς στην Ελλάδα. Ένα βιομηχανικό κτίριο πρωτοπόρο για την εποχή του (1884) που μέχρι τα τέλη της λειτουργίας του, περίπου έναν αιώνα αργότερα, διατήρησε σχεδόν απαράλλαχτη τη δομή της λειτουργίας του με τον μηχανολογικό εξοπλισμό να βρίσκεται σήμερα σχεδόν ακέραιος στη θέση του. Συνεχίζουμε για το ανακαινισμένο Μουσείο Τσιτσάνη όπου τον 16ο αι. λειτουργούσε ως οθωμανικό λουτρό ενώ αργότερα και για περίπου έναν αιώνα ο χώρος αυτός ήταν οι φυλακές των Τρικάλων. Τα δίδυμα λουτρά (γυναικεία & αντρικά) ήταν κατασκευασμένα με τέτοιο τρόπο, ώστε να τα επισκέπτονται ταυτόχρονα άνδρες και γυναίκες και βρίσκονται στο ισόγειο του κτιρίου ενώ στον πάνω όροφο θα δούμε εκθέματα που σχετίζονται με τη ζωή και το έργο του μεγάλου δημιουργού.
Εδώ κοντά είναι και το Κουρσούμ Τζαμί, με τον μολυβδοσκέπαστο θόλο που έχτισε ο ονομαστός αρχιτέκτονας του 16ου αι. Σινάν και αποτελούσε μέρος συγκροτήματος κτιρίων που ίδρυσε ο διοικητής του Σαντζακίου των Τρικάλων Οσμάν Σαχ. Θα δούμε και τα υπόλοιπα αξιοθέατά της πόλης όπως το Φρούριο (6ος αι.) και τον επισκέψιμο Πύργο του Ρολογιού ύψους 26 μ., ορατό σχεδόν από κάθε γωνιά της πόλης και θα καταλήξουμε στην συνοικία Βαρούσι, που κάποτε αποτελούσε την εύπορη συνοικία της πόλης με τα αρχοντικά σπίτια και την συνοικία τα Μανάβικα με τα πολλά ταβερνάκια και μεζεδοπωλεία.
Ημέρα 3η: Τρίκαλα - Γοργογύρι - Μονή Βυτουμά - Τρίκαλα
Πρόγευμα και αναχώρηση για το χωριό Γοργογύρι και για μια όμορφη πεζοπορική διαδρομή στο μονοπάτι του Ασκληπιού. Εκεί όπου σύμφωνα με την παράδοση ο γιατρός της αρχαιότητας Ασκληπιός μάζευε τα φαρμακευτικά βότανα για την παρασκευή των φαρμάκων που χρησιμοποιούσε από τις πλαγιές του Κόζιακα. Υποσχόμαστε ότι η διαδρομή θα σας εντυπωσιάσει ενεργοποιώντας όλες τις αισθήσεις σας. Το πρώτο 1,5 χλμ είναι πλακόστρωτο και απολύτως βατό ενώ όσο περπατάμε κάτω από τα αιωνόβια πλατάνια θα μυρίζουμε τα αρώματα από τα βότανα (τήλιο, θυμαρορίγανη, μελισσόχορτο, σπαθόχορτο, χαμομήλι, τσάι του βουνού), θα ακούμε το βουητό από τα καθαρά και γάργαρα νερά του Κεφαλοπόταμου που ρέουν από την «καρδιά» του Κόζιακα και θα βλέπουμε τα ξύλινα γλυπτά που είναι μέσα στο δάσος του ντόπιου ξυλογλύπτη Άγγελου Πατσιατζή. Γεύμα στην περιοχή και αναχώρηση για το γυναικείο μοναστήρι της Μονής Βυτουμά. Η Μονή είναι χτισμένη σε υψόμετρο περίπου 540 μ. και σε τοποθεσία που η αφθονία του υγρού στοιχείου σε συνδυασμό με την πυκνή βλάστηση δημιουργούν ένα μαγευτικό τοπίο. Ο Ναός είναι όλος αγιογραφημένος, με έξοχες τοιχογραφίες με τις περισσότερες να διατηρούνται σε πολύ καλή κατάσταση. Συνεχίζουμε για το γεφύρι της Σαρακίνας (1520) δίπλα σε έναν μεγάλο βράχο, ιδίου πετρώματος με αυτούς των Μετεώρων, ο οποίος ορθώνεται πάνω από τον Πηνειό. Αρχικά το γεφύρι είχε έξι τόξα, σήμερα όμως σώζονται μόνο τρία. Με 123 μέτρα μήκος και πλάτος 5,2 μέτρα πλέον χρησιμοποιείται ως πεζογέφυρα. Επιστροφή στα Τρίκαλα και ελεύθερος χρόνος.
Ημέρα 4η: Τρίκαλα - Πύλη - Ελάτη - Αθήνα
Πρόγευμα και αναχώρηση για την Πύλη, χτισμένη στα όρια της πεδινής περιοχής της Θεσσαλίας και στην είσοδο του φαραγγιού προς τα ορεινά της Πίνδου όπου θα δούμε το μονότοξο γεφύρι του Αγ. Βησσαρίωνα (1514) που κάποτε ήταν η μοναδική γέφυρα που συνέδεε τον κάμπο με τα χωριά της Νότιας Πίνδου και συνεχίζουμε για το πυκνό παρόχθιο δάσος και τους πανέμορφους καταρράκτες της Παλαιοκαρυάς που ρίχνουν τα ορμητικά νερά από ύψος 12 μέτρων. Από εδώ θα ανέβουμε στις πλαγιές του νοτιοδυτικού Κόζιακα και το χωριό Ελάτη, Χτισμένο αμφιθεατρικά (υψ. 900 μ.), με τα παλιά πέτρινα σπίτια, τα καλντερίμια και τις βρύσες αποτελεί ένα από α δημοφιλέστερα ορεινά θέρετρα. Γεύμα και επιστροφή στην Αθήνα μ’ ενδιάμεσες στάσεις.
Η ροή του προγράμματος ενδέχεται να διαφοροποιηθεί χωρίς να παραλείπεται κάτι.
Αναχωρήσεις
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)
Σχόλια
Χθες, ζήσαμε μια μοναδική εμπειρία στην εκδρομή που πραγματοποιήσαμε μαζί σας στην Μακρόνησο. Αρχικά, να αναφέρω συγχαρητήρια για την ιδέα και υλοποίηση αυτής της εκδρομής σε έναν μαρτυρικό τόπο που δυστυχώς δεν προβάλλεται στα Μέσα. Η ξεναγός μας, ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική. Οργανωμένη, ιδιαίτερα γνώστης του αντικειμένου, με σημειώσεις, φωτογραφίες και αναφορές που δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος, τυπική στους χρόνους και πλήρως βοηθητική στο που να φάμε στην πόλη του Λαυρίου. Η εκδρομή δεν θα ήταν η ίδια χωρίς αυτή. Επιπρόσθετα, εντυπωσιαστήκαμε από τον ξεναγό του μουσείου, ο οποίος με τις γνώσεις του και την επικοινωνιακή του δεινότητα μας βοήθησε να κατανοήσουμε τι συντελείται στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου. Ήταν η πρώτη φορά που ταξιδέψαμε με το ταξιδιωτικό σας γραφείο και σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη. Μόνο καλά λόγια. Σας ευχαριστούμε από καρδιάς.
Στεφανία Λ. (Μάιος '24)Όλο το ταξίδι ήταν πολύ καλά οργανωμένο. Ο αρχηγός μας ήταν καταπληκτικός. Οι επισκέψεις στους διάφορους χώρους εξαιρετικές καθώς και οι ξεναγήσεις.
Χριστίνα Σ. (Μάρτιος '24)Page load linkΣυγχαρητήρια για τα προγράμματά σας. Αν είναι δυνατόν να επαναλάβετε του χρόνου ΚΑΡΠΑΘΟΣ/ΚΑΣΟΣ! απίστευτο πρόγραμμα και παροχές.
Νίκος Κ. (Σεπτέμβριος '23)Είναι το δεύτερο μονοήμερο ταξίδι που κάνω μαζί σας και ήθελα να σας συγχαρώ για άλλη μια φορά για το αποτέλεσμα. Άψογη διοργάνωση, καθαρό πούλμαν, ευγενέστατος οδηγός, συνέπεια στα πάντα. Για τον κύριο Πετρίδη τι να πρωτοπώ. Υπέροχος άνθρωπος, εξαιρετικός ξεναγός. Για μένα που δουλεύω τόσο πολύ και δυσκολεύομαι να ξεκλέψω χρόνο για τον εαυτό μου, ήταν πραγματικά μια μεγάλη ανάσα. Μπράβο σας παιδιά είστε ΑΨΟΓΟΙ!!!
Νάνσυ Τ. (Νοέμβριος '22)Συγχαρητήρια για την εκπληκτική διοργάνωση της εκδρομής. Εξαιρετικός ξεναγός, μορφωμένος, ευγενικός και πρόθυμος να τρέξει για όλους, πεντακάθαρο πούλμαν και ευγενέστατος οδηγός. Μπράβο σας!
Νάνσυ Τ. (Σεπτέμβριος ΄21)Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη διοργάνωση της εξόρμησής μας. Ήταν πραγματικά μια πολύ ευχάριστη και εποικοδομητική εξόρμηση. Η επιλογή του αρχηγού την έκανε ακόμα καλύτερη. Πρόσχαρος και ενημερωμένος. Εύχομαι να τα ξαναπούμε και για άλλο προορισμό.
Μαρία Δ. (Ιούλιος ΄21)Αισθάνθηκα ότι ταξιδεύω με φιλική παρέα και όχι με γκρουπ!
Μαρία Μ. (Μάιος '21)Πολύ καλή οργάνωση, ποιότητα μεταφορικών μέσων.
Ανδρόμαχος Δ. (Μάιος '21)Μπορεί επίσης να σας αρέσει…