Με αξιόλογη παρουσία στη διαδρομή των αιώνων και πλούσια λαογραφική παράδοση, η Ανατολική Μακεδονία κατέχει μια ξεχωριστή θέση στο ελλαδικό τοπίο.
Τα εκπληκτικής ομορφιάς δάση της Ελατιάς και του Φρακτού, η πλούσια χλωρίδα και πανίδα, οι άφθονες πηγές, η κοιλάδα του Νέστου, ο ποταμός Αγγίτης, το σπήλαιο Μααρά και το επιβλητικό Φαλακρό Όρος συνθέτουν μια γοητευτική εικόνα και προσφέρουν τη δυνατότητα άμεσης επαφής με το μεγαλείο της φύσης. Την εικόνα του νομού Δράμας συμπληρώνουν η μακραίωνη ιστορία και η αξιόλογη τουριστική υποδομή.
Η αμφιθεατρικά κτισμένη πόλη της Καβάλας, γεμάτη χρώματα και άρωμα ζωής, ο αρχαιολογικός χώρος των Φιλίππων, τα παραδοσιακά χωριά, οι παραθαλάσσιοι οικισμοί με τις εκτεταμένες αμμουδερές παραλίες, το επιβλητικό Παγγαίο με τα πυκνά δάση και τα μοναστήρια του όπως και τα ορεινά συγκροτήματα της Λεκάνης και του Συμβόλου, εκπλήσσουν ευχάριστα όσους επισκέπτονται το νομό Καβάλας.
Οι Φίλιπποι είναι ο σημαντικότερος αρχαιολογικός χώρος της Ανατολικής Μακεδονίας. Η ιστορία των Φιλίππων άρχισε το 360 π.Χ. όταν άποικοι από τη Θάσο, με επικεφαλής τον εξόριστο Αθηναίο πολιτικό Καλλίστρατο, ίδρυσαν τις Κρηνίδες. Το 356 π.Χ. οι κάτοικοι των Κρηνίδων απειλήθηκαν από τους Θράκες και ζήτησαν την βοήθεια του Φίλιππου του Β’ ο οποίος και κατέλαβε την πόλη και την μετονόμασε σε Φιλίππους. Το 49 μ.Χ. ο Απόστολος Παύλος επισκέφτηκε τους Φιλίππους και ίδρυσε την πρώτη χριστιανική εκκλησία της Ευρώπης, γεγονός που κατέστησε τον οικισμό, μητρόπολη του χριστιανισμού.
Ιδανικός προορισμός για διακοπές, η κοσμοπολίτικη Θάσος, το βορειότερο νησί του Αιγαίου Πελάγους, απέναντι από την Καβάλα, γοητεύει όσους τη γνωρίζουν με το θαυμάσιο φυσικό ανάγλυφο και την πλούσια βλάστηση, τις δαντελωτές ακρογιαλιές και τις εξωτικές παραλίες. Η παραδοσιακή αρχιτεκτονική, τα σημαντικά μνημεία της αρχαιότητας, οι πεζοπορικές διαδρομές και τα πυκνά δάση συμπληρώνουν την εικόνα του νησιού.
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Διαμονή: Τρεις (3) διανυκτερεύσεις σε επιλεγμένο ξενοδοχείο στην Καβάλα & μία (1) στην Θάσο.
- Γεύματα: Ημιδιατροφή.
- Ακτοπλοϊκά εισιτήρια: Κεραμωτή - Θάσος με επιστροφή.
- Μεταφορές: Με πολυτελές λεωφορείο.
- Αντιπρόσωπο/Συνοδό.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες.
Διάρκεια ταξιδιού
5 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Κατάλληλο για όλους
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 4
Αναλυτικά:
Χώρα: Ελλάδα
Πόλη: Καβάλα (3), Θάσος (1)
Ανατολική Μακεδονία, Θάσος
Εξαντλημένο
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.tautotita_me_latinikous_xaraktires
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
- Τέλη εισόδων: Σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.
- Προαιρετική ατομική ταξιδιωτική ασφάλιση κόστους 15€.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.tautotita_me_latinikous_xaraktires
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Δεν περιλαμβάνονται
- Τέλη εισόδων: Σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.
- Προαιρετική ατομική ταξιδιωτική ασφάλιση κόστους 15€.
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η: Αθήνα – Καβάλα
Πρωινή αναχώρηση από την Αθήνα και άφιξη στη γοητευτική Καβάλα, πρωτεύουσα και κύριο λιμάνι του ομώνυμου νομού. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας και περίπατος στο κέντρο της πόλης για μια πρώτη γνωριμία με την περιοχή.
Ημέρα 2η: Καβάλα – Δράμα – Ξάνθη
Σήμερα το πρωί θα μεταβούμε στη Δράμα. Θα θαυμάσουμε τις παραδοσιακές κατοικίες και τα δημόσια κτίρια των αρχών του 20ού αιώνα, τις καπναποθήκες, τα παλαιά εκπαιδευτήρια και το κτίριο του Σιδηροδρομικού Σταθμού. Αφού επιβιβαστούμε στο τρένο, θα διανύσουμε μια υπέροχη διαδρομή με προορισμό τη Ξάνθη, στην πορεία της οποίας θα γνωρίσουμε τα στενά του ποταμού Νέστου. Άφιξη στην Ξάνθη και γνωριμία με την πόλη. Θα περπατήσουμε στα γραφικά σοκάκια της παλαιάς πόλης και θα θαυμάσουμε τα παλαιότερα οικοδομήματα, χτισμένα από τεχνίτες της Δυτικής Μακεδονίας και Ηπείρου. Στην παλαιά αγορά με τα μικρομάγαζα, τους πάγκους και το έντονο ανατολίτικο χρώμα θα έχουμε ελεύθερο χρόνο για προσωπικές περιηγήσεις. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας στην Καβάλα. Δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 3η: Καβάλα - Θάσος
Μετά το πρωινό θα ξεκινήσουμε για την Κεραμωτή όπου θα πάρουμε το πλοίο για το Βορειότερο νησί της Ελλάδας τη Θάσο. Κάνοντας το γύρο του νησιού θα γνωρίσουμε το υπέροχο καταπράσινο τοπίο και τις μοναδικές ομορφιές του. Θα επισκεφτούμε τη Σκάλα Ραχωνίου, τη Σκάλα Πρίνου, τη Σκάλα Καλλιράχης και τη Σκάλα Μορίων. Θα συνεχίσουμε για τα Λιμενάρια και την Αλυκή, έναν οικισμό χτισμένο στο λαιμό μιας μικρής χερσονήσου με γαλαζοπράσινα νερά. Θα συνεχίσουμε για τη Σκάλα Ποταμιάς και το παραδοσιακό χωριό Παναγία, παλαιά πρωτεύουσα του νησιού και διατηρητέο παραδοσιακό οικισμό. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο, δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 4η: Θάσος – Καβάλα
Το πρωινό στη διάθεσή μας να απολαύσουμε το μοναδικό τοπίο της Θάσου και να αγοράσουμε παραδοσιακά είδη από την πρωτεύουσα του νησιού, την πόλη της Θάσου. Επιβίβαση στο φεριμπότ και άφιξη στην Καβάλα. Δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 5η: Καβάλα Φίλιπποι - Αθήνα
Πρωινή αναχώρηση για τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων. Η ανασκαφική έρευνα άρχισε από τη Γαλλική Αρχαιολογική Εταιρεία το 1914. Θα δούμε τα σημαντικότερα μνημεία του χώρου όπως τα τείχη και την ακρόπολη, το θέατρο, την αγορά, την παλαίστρα, τις βασιλικές και το βαπτιστήριο της Αγίας Λυδίας στο χωριό Λυδία. Με ενδιάμεσες στάσεις θα φτάσουμε στην Αθήνα το βραδάκι. Είναι βέβαιο ότι η Ανατολική Μακεδονία δεν περιγράφεται σε λίγες λέξεις, ούτε χωράει μόνο σε ένα ταξίδι, εμείς όμως, είναι σίγουρο ότι θα ξανάρθουμε!
![](/wp-content/uploads/2017/10/Generali_Logo-300x203.png)
Δυνατότητα προαιρετικής ταξιδιωτικής ασφάλισης για ταξιδιώτες έως 75 ετών με κόστος 15€
Αναχωρήσεις
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)
Σχόλια
Χθες, ζήσαμε μια μοναδική εμπειρία στην εκδρομή που πραγματοποιήσαμε μαζί σας στην Μακρόνησο. Αρχικά, να αναφέρω συγχαρητήρια για την ιδέα και υλοποίηση αυτής της εκδρομής σε έναν μαρτυρικό τόπο που δυστυχώς δεν προβάλλεται στα Μέσα. Η ξεναγός μας, ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική. Οργανωμένη, ιδιαίτερα γνώστης του αντικειμένου, με σημειώσεις, φωτογραφίες και αναφορές που δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος, τυπική στους χρόνους και πλήρως βοηθητική στο που να φάμε στην πόλη του Λαυρίου. Η εκδρομή δεν θα ήταν η ίδια χωρίς αυτή. Επιπρόσθετα, εντυπωσιαστήκαμε από τον ξεναγό του μουσείου, ο οποίος με τις γνώσεις του και την επικοινωνιακή του δεινότητα μας βοήθησε να κατανοήσουμε τι συντελείται στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου. Ήταν η πρώτη φορά που ταξιδέψαμε με το ταξιδιωτικό σας γραφείο και σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη. Μόνο καλά λόγια. Σας ευχαριστούμε από καρδιάς.
Στεφανία Λ. (Μάιος '24)Όλο το ταξίδι ήταν πολύ καλά οργανωμένο. Ο αρχηγός μας ήταν καταπληκτικός. Οι επισκέψεις στους διάφορους χώρους εξαιρετικές καθώς και οι ξεναγήσεις.
Χριστίνα Σ. (Μάρτιος '24)Page load linkΣυγχαρητήρια για τα προγράμματά σας. Αν είναι δυνατόν να επαναλάβετε του χρόνου ΚΑΡΠΑΘΟΣ/ΚΑΣΟΣ! απίστευτο πρόγραμμα και παροχές.
Νίκος Κ. (Σεπτέμβριος '23)Είναι το δεύτερο μονοήμερο ταξίδι που κάνω μαζί σας και ήθελα να σας συγχαρώ για άλλη μια φορά για το αποτέλεσμα. Άψογη διοργάνωση, καθαρό πούλμαν, ευγενέστατος οδηγός, συνέπεια στα πάντα. Για τον κύριο Πετρίδη τι να πρωτοπώ. Υπέροχος άνθρωπος, εξαιρετικός ξεναγός. Για μένα που δουλεύω τόσο πολύ και δυσκολεύομαι να ξεκλέψω χρόνο για τον εαυτό μου, ήταν πραγματικά μια μεγάλη ανάσα. Μπράβο σας παιδιά είστε ΑΨΟΓΟΙ!!!
Νάνσυ Τ. (Νοέμβριος '22)Συγχαρητήρια για την εκπληκτική διοργάνωση της εκδρομής. Εξαιρετικός ξεναγός, μορφωμένος, ευγενικός και πρόθυμος να τρέξει για όλους, πεντακάθαρο πούλμαν και ευγενέστατος οδηγός. Μπράβο σας!
Νάνσυ Τ. (Σεπτέμβριος ΄21)Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη διοργάνωση της εξόρμησής μας. Ήταν πραγματικά μια πολύ ευχάριστη και εποικοδομητική εξόρμηση. Η επιλογή του αρχηγού την έκανε ακόμα καλύτερη. Πρόσχαρος και ενημερωμένος. Εύχομαι να τα ξαναπούμε και για άλλο προορισμό.
Μαρία Δ. (Ιούλιος ΄21)Αισθάνθηκα ότι ταξιδεύω με φιλική παρέα και όχι με γκρουπ!
Μαρία Μ. (Μάιος '21)Πολύ καλή οργάνωση, ποιότητα μεταφορικών μέσων.
Ανδρόμαχος Δ. (Μάιος '21)