Γουαδελούπη
«Αδερφάκι» της Μαρτινίκας, αποτελεί επίσης μέρος της γαλλικής επικράτειας – και άρα μέρος της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της ευρωζώνης. Πέρα από την ίδια τη Γουαδελούπη, θαυμάσιοι παρθένοι προορισμοί είναι και τα «δικά της» νησάκια Les Saintes, Marie-Galante, και Desirade. Οι ιθαγενείς Arawak την αποκαλούσαν Karukera, δηλαδή το νησί με τα όμορφα νερά, κάτι που ισχύει και για την ενδοχώρα, που είναι καταπράσινη και πολύ όμορφη.
Ανάμεσα στην Αντίγκουα και τη Δομίνικα, εκτείνεται το εκπληκτικό γαλλικό αρχιπέλαγος της Γουαδελούπης το οποίο αποτελείται από πέντε νησιά. Ανακαλύψτε το «Μαργαριτάρι της Γαλλικής Καραϊβικής» ή αλλιώς το νησί που μοιάζει σαν πεταλούδα και χαλαρώστε στις σύγχρονες γαλλικές υποδομές που συνδυάζονται άρτια με την αυθεντική κουλτούρα της Γαλλικής Καραϊβικής. Επισκεφθείτε το πάρκο Καρουκέρα & τους βοτανικούς κήπους, ανακαλύψτε το τροπικό ηφαιστιογενές δάσος με τους πανύψηλους καταρράκτες του Μπας Τερ, γευθείτε τοπικό καφέ αράμπικα και κακάο από τις φυτείες παραγωγής, κολυμπήστε με μάσκα στο θαλάσσιο πάρκο του Κουστώ, περιηγηθείτε στις αγορές της Κολωνιακής Πουάντ Α Πιτρ και στους μικροπωλητές της νυχτερινής αγοράς Λε Γκοσιέ. Απολαύστε τη θέα που προσφέρει το κοιμητήριο Morne A L’Eau και επισκεφθείτε το κοντινό νησί Μαρί Γκαλάντ. Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε την τοπική κουζίνα και ιδιαίτερα το ρούμι καρουκέρα και τα Τουρμέντ Ντ’Αμούρ (μικρές τάρτες φτιαγμένες με μπανάνα, καρύδα ή γκουάβα).
Μαρτινίκα
Μια εξωτική καλλονή με γαλλική φινέτσα. Από τους πιο συναρπαστικούς προορισμούς στην Καραϊβική – για όσους αγαπούν την κρεολική κουζίνα, την καλή μουσική και τη γαλλική κουλτούρα. Η Μαρτινίκα (μέρος της Γαλλικής Δημοκρατίας) φημίζεται για τη φυσική ομορφιά της: παραλίες με λευκή άμμο, τροπικά δάση και το ηφαίστειο Mont Pelee πάνω από το λιμανάκι St-Pierre. Η πρωτεύουσα Φορτ Ντε Φρανς σφύζει από ζωή και κοσμοπολίτικη αρχοντιά, ενώ οι εκπληκτικές παραλίες συνυπάρχουν με τα τροπικά δάση και τους πανύψηλους καθεδρικούς ναούς και μοιράζονται τον ορίζοντα με ένα επιβλητικό ηφαίστειο. Τα σοκάκια της Φορτ Ντε Φρανς είναι γεμάτα από καταστήματα και εστιατόρια και σφύζουν από τουρίστες, ενώ λίγο πιο έξω από την πρωτεύουσα το πυκνό φύλλωμα των δέντρων μειώνει τους ήχους των περαστικών και των πουλιών, δημιουργώντας μία χαλάρωση στον περιηγητή. Υπέροχες παραλίες, εξαιρετικό φαγητό, πολυτελή θέρετρα, κοσμοπολίτικη κουλτούρα, η ευκολία χρήσης του ευρώ και ένα ποικίλο τοπίο απαράμιλλο σε όλη την Καραϊβική….συνθέτουν αυτό που λέμε Μαρτινίκα.