“Ναι, η Ικαρία είναι ένα θεϊκό νησί. Φτιαγμένο από θεούς για να την κατοικούν οι αγαπημένοι των θεών…”
Μίκης Θεοδωράκης 2003
“Ναι, η Ικαρία είναι ένα θεϊκό νησί. Φτιαγμένο από θεούς για να την κατοικούν οι αγαπημένοι των θεών…”
Μίκης Θεοδωράκης 2003
DAIDALOS HOTEL 2* sup | 4 μέρες |
3 – 6 Ιουνίου | |
Δίκλινο θέα θάλασσα | 445 |
3ο άτομο | 440 |
Μονόκλινο θέα θάλασσα | 525 |
4 ημέρες.
Κατάλληλο για όλους
Συνολικά: 3
Αναλυτικά:
Χώρα: Ελλάδα
Πόλη: Αρμενιστής (3)
Εξαντλημένο
Ημ/νία | Διαδρομή | Ώρα Αναχώρησης | Ώρα Άφιξης |
3/6 | Αθήνα – Ικαρία | 15:40 | 16:35 |
6/6 | Ικαρία – Αθήνα | 16:55 | 17:50 |
Ημ/νία | Διαδρομή | Ώρα Αναχώρησης | Ώρα Άφιξης |
3/6 | Αθήνα – Ικαρία | 15:40 | 16:35 |
6/6 | Ικαρία – Αθήνα | 16:55 | 17:50 |
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο και πτήση για Ικαρία. Άφιξη και μεταφορά στον Αρμενιστή για εγκατάσταση στο ξενοδοχείο DAIDALOS HOTEL 2* sup σε δωμάτια με θέα θάλασσα και το απολαυστικό ηλιοβασίλεμα! Αργότερα δείπνο σε τοπικό εστιατόριο.
Πρόγευμα μπουφέ και ξεκινάμε για τον ημιορεινό οικισμό του Μάραθου με εντυπωσιακή θέα στο αρχαίο Δρυόδασος του Ράντη, την κοιλάδα του ποταμού Βουτσιδέ και την περιοχή της αρχαίας Οινόης. Μέσω Πηγής συνεχίζουμε για το παμπάλαιο Μοναστήρι της Οσίας Θεοκτίστης από τη Λέσβο. Στο εσωτερικό του ναού, θα δούμε αξιόλογες τοιχογραφίες με απεικονίσεις της Αγίας Γραφής και δίπλα από το ναό τη μικρή σπηλιά μέσα στην οποία είναι χτισμένο το βυζαντινό παρεκκλήσι της μονής, η περίφημη “Θεοσκέπαστη”. Πρόκειται για μια πολύ εντυπωσιακή μικρή εκκλησία η οποία βρίσκεται κάτω από έναν πελώριο γρανιτένιο μονόλιθο που μοιάζει με μανιτάρι. Επόμενος σταθμός μας ο Εύδηλος το δεύτερο λιμάνι της Ικαρίας που διατηρεί την παραδοσιακή του φυσιογνωμία με πολλά καλοδιατηρημένα νεοκλασικά αρχοντικά. Γεύμα σε τοπικό εστιατόριο και επιστροφή στον Αρμενιστή. Απόγευμα ελεύθερο για κολύμπι και χαλάρωση στη θάλασσα ή την πισίνα.
Πρόγευμα μπουφέ και ξεκινάμε φυσιολατρικά με ανάγνωση τοπικού βιβλίου ιστορίας και λαογραφίας στην όχθη των τεχνητών λιμνών στις Βαθές. Συνεχίζουμε για τον Άγιο Δημήτριο για επίσκεψη σε εργαστήριο φυσικών καλλυντικών για εθνοβοτανική παρουσίαση τοπικών προϊόντων και γνωριμία με τα ιδιαίτερα προϊόντα της ικαριακής μελισσοκομίας (μέλι, γύρη, πρόπολη) και ψώνια. Μετά θα μεταβούμε για περίπατο στο κοντινό κεφαλοχώρι Χριστός Ραχών, γνωστό για τα χαλαρά του ωράρια, όπου θα έχουμε χρόνο για βόλτα, καφέ, ραχάτι (ικαριώτικη χαλάρωση) και όμορφες φωτογραφίες στην κεντρική πλατεία και τη γύρω περιοχή. Το μεσημέρι θα έχουμε την ευκαιρία να παρευρεθούμε και να γευματίσουμε σε ένα από τα καλύτερα πανηγύρια της Ικαρίας! Αργότερα θα επισκεφθούμε το εξαιρετικό οινοποιείο Τσαντίρη (έξοδα ατομικά) που βρίσκεται σκαρφαλωμένο στον αρχαίο οικισμό της Άνω Προεσπέρας, αγναντεύοντας τους αμφιθεατρικούς σε αναβαθμίδες αμπελώνες της και το απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου πελάγους. Ολοκληρώνουμε τις επισκέψεις της ημέρας στο χωριό Νας, σε ειδυλλιακή τοποθεσία με μαγευτική θέα προς το φαράγγι της Χάλαρης και το γραφικό ορμίσκο. Εκεί διακρίνονται τα ερείπια του αρχαίου ναού της Ταυροπόλου Αρτέμιδος και η προκυμαία όπου βρισκόταν το αρχαίο λιμάνι. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας.
Πρόγευμα μπουφέ και αναχωρούμε από το ξενοδοχείο μας. Κατευθυνόμαστε προς το Μονοκάμπι όπου θα θαυμάσουμε το μοναδικό ζωντανό φελλόδεντρο όλων των Βαλκανίων. Συνεχίζουμε για γνωριμία με τον Άγιο Κήρυκο, την πρωτεύουσα του νησιού με περίπατο στα λιθόστρωτα δρομάκια της παλιάς πόλης όπου μεταξύ άλλων θα θαυμάσουμε τα εκθέματα του λαογραφικού ή του αρχαιολογικού μουσείου που στεγάζεται στο νεοκλασικό κτίριο του Γυμνασίου σε σχέδια του Βέλγου αρχιτέκτονα Ντυμπρέ. Στον μώλο του λιμανιού δεσπόζει η Ικαριάδα, το επιβλητικό γλυπτό 17 μέτρων από μέταλλο του διάσημου γλύπτη Νίκου Ίκαρη που υπενθυμίζει τη μυθολογική συσχέτιση του νησιού με το μύθο του Ίκαρου. Χρόνος για καφέ στην κεντρική πλατεία και αργότερα κατευθυνόμαστε για τη λουτρόπολη των Θέρμων, όπου βρίσκονται τα δεύτερα καλύτερα στο είδος τους ιαματικά νερά παγκοσμίως! Χρόνος για κολύμπι και επίσκεψη στο δημοτικό Κέντρο Υδροθεραπείας ”Απόλλων” (έξοδα ατομικά) που βρίσκεται μέσα σε μια φυσική σπηλιά, όπου και η ομώνυμη πηγή. Εδώ μην παραλείψετε την εμπειρία του φυσικού χαμάμ, είναι μοναδική! Αργότερα θα έχουμε χρόνο για γεύμα στο γραφικό παραθαλάσσιο χωριό Φάρος. Μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση επιστροφής στην Αθήνα.
Χθες, ζήσαμε μια μοναδική εμπειρία στην εκδρομή που πραγματοποιήσαμε μαζί σας στην Μακρόνησο. Αρχικά, να αναφέρω συγχαρητήρια για την ιδέα και υλοποίηση αυτής της εκδρομής σε έναν μαρτυρικό τόπο που δυστυχώς δεν προβάλλεται στα Μέσα. Η ξεναγός μας, ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική. Οργανωμένη, ιδιαίτερα γνώστης του αντικειμένου, με σημειώσεις, φωτογραφίες και αναφορές που δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος, τυπική στους χρόνους και πλήρως βοηθητική στο που να φάμε στην πόλη του Λαυρίου. Η εκδρομή δεν θα ήταν η ίδια χωρίς αυτή. Επιπρόσθετα, εντυπωσιαστήκαμε από τον ξεναγό του μουσείου, ο οποίος με τις γνώσεις του και την επικοινωνιακή του δεινότητα μας βοήθησε να κατανοήσουμε τι συντελείται στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου. Ήταν η πρώτη φορά που ταξιδέψαμε με το ταξιδιωτικό σας γραφείο και σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη. Μόνο καλά λόγια. Σας ευχαριστούμε από καρδιάς.
Στεφανία Λ. (Μάιος '24)Όλο το ταξίδι ήταν πολύ καλά οργανωμένο. Ο αρχηγός μας ήταν καταπληκτικός. Οι επισκέψεις στους διάφορους χώρους εξαιρετικές καθώς και οι ξεναγήσεις.
Χριστίνα Σ. (Μάρτιος '24)Page load linkΣυγχαρητήρια για τα προγράμματά σας. Αν είναι δυνατόν να επαναλάβετε του χρόνου ΚΑΡΠΑΘΟΣ/ΚΑΣΟΣ! απίστευτο πρόγραμμα και παροχές.
Νίκος Κ. (Σεπτέμβριος '23)Είναι το δεύτερο μονοήμερο ταξίδι που κάνω μαζί σας και ήθελα να σας συγχαρώ για άλλη μια φορά για το αποτέλεσμα. Άψογη διοργάνωση, καθαρό πούλμαν, ευγενέστατος οδηγός, συνέπεια στα πάντα. Για τον κύριο Πετρίδη τι να πρωτοπώ. Υπέροχος άνθρωπος, εξαιρετικός ξεναγός. Για μένα που δουλεύω τόσο πολύ και δυσκολεύομαι να ξεκλέψω χρόνο για τον εαυτό μου, ήταν πραγματικά μια μεγάλη ανάσα. Μπράβο σας παιδιά είστε ΑΨΟΓΟΙ!!!
Νάνσυ Τ. (Νοέμβριος '22)Συγχαρητήρια για την εκπληκτική διοργάνωση της εκδρομής. Εξαιρετικός ξεναγός, μορφωμένος, ευγενικός και πρόθυμος να τρέξει για όλους, πεντακάθαρο πούλμαν και ευγενέστατος οδηγός. Μπράβο σας!
Νάνσυ Τ. (Σεπτέμβριος ΄21)Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη διοργάνωση της εξόρμησής μας. Ήταν πραγματικά μια πολύ ευχάριστη και εποικοδομητική εξόρμηση. Η επιλογή του αρχηγού την έκανε ακόμα καλύτερη. Πρόσχαρος και ενημερωμένος. Εύχομαι να τα ξαναπούμε και για άλλο προορισμό.
Μαρία Δ. (Ιούλιος ΄21)Αισθάνθηκα ότι ταξιδεύω με φιλική παρέα και όχι με γκρουπ!
Μαρία Μ. (Μάιος '21)Πολύ καλή οργάνωση, ποιότητα μεταφορικών μέσων.
Ανδρόμαχος Δ. (Μάιος '21)Μπορεί επίσης να σας αρέσει…