Στο αρχιπέλαγος Σβάλμπαρντ στον Αρκτικό Ωκεανό, κάπου ανάμεσα στη Νορβηγία και τον Βόρειο Πόλο, βρίσκεται η Σπιτσβέργη, το μεγαλύτερο νησί της Νορβηγίας στις 78 μοίρες βόρειο γεωγραφικό πλάτος. Στις αρχές Μαρτίου το απόλυτο σκοτάδι αρχίζει να «διαλύεται» και οι αχτίδες του ήλιου το λούζουν με ένα πλούσιο καθαρό φως μέχρι και τα μέσα Νοεμβρίου. Αυτή την περίοδο η φύση ξυπνάει. Η άγρια πανίδα πεινασμένη τριγυρνά για τροφή. Η ελάχιστη αλλά ξεχωριστή χλωρίδα ξεπετάγεται μέσα από το υγρό έδαφος κι ατενίζει το φως! Ένα ταξίδι στη Σπιτσβέργη απευθύνεται σε πραγματικούς ταξιδιώτες που επιθυμούν να απολαύσουν τα μοναδικά αρκτικά τοπία και να αποθανατίσουν τη θεαματική ομορφιά της φύσης. Τοπία δυσπρόσιτα, απομονωμένα χωρίς υποδομές που προσεγγίζονται μόνο από τις ακτές του νησιού. Παγετώνες, φιορδς, θαλασσοπούλια, αρκτικές αρκούδες, ελκ και φάλαινες θα συντροφεύουν το ταξίδι μας σε μια εξερεύνηση τόσο ξεχωριστή! Σκεφτείτε ότι βρισκόμαστε μια ανάσα από τον βόρειο πόλο! Αν θέλετε να νιώσετε αυτή την αύρα του δροσερού βόρειου άνεμου, το απόλυτο φως να λούζει τα γαλανά νερά του αρκτικού ωκεανού και τους ψίθυρους των ζώων την ώρα που ευτυχισμένα στρέφουν προς τον ήλιο, τότε αυτό το ταξίδι είναι για σας.
Περιγραφή Ταξιδιού
Το ταξίδι περιλαμβάνει
- Αεροπορικά εισιτήρια (οικονομική θέση).
- Διαμονή: Ξενοδοχείο 4* στο Όσλο & 2κλινες εξωτερικές καμπίνες με ιδιαίτερο λουτρό.
- Γεύματα: Πρωινό στο Όσλο και πλήρης διατροφή κατά τη διάρκεια της κρουαζιέρας, καθώς και σνακς, καφέ ή τσάι καθ’ όλη τη διάρκεια της μέρας.
- Φιλοδωρήματα: Στην κρουαζιέρα.
- Αντιπρόσωπο/Συνοδό.
- Ταξιδιωτικό φάκελο με χρήσιμες πληροφορίες.
Διάρκεια ταξιδιού
10 ημέρες.
Φυσική κατάσταση
Καλή φυσική κατάσταση
Διανυκτερεύσεις
Συνολικά: 9
Αναλυτικά:
Χώρα: Νορβηγία
Πόλη: Όσλο (2), Εν πλω (7)
Κρουαζιέρα στην Αρκτική: Περιπλέοντας την Σπιτσβέργη
Εξαντλημένο
- Διαβατήριο με τουλάχιστον 6μηνη ισχύ από την ημέρα εξόδου από τη χώρα προορισμού: diavatirio_me_toulaxiston_6mini_isxy_apo_tin_imera_eksodou_apo_ti_xoraΚαι τουλάχιστον δύο (2) κενές σελίδες.
- Ηλεκτρονική μορφή (έγχρωμο αρχείο pdf, μεγέθους 10-300Κb) του διαβατηρίου σας, που θα αποστείλετε στο γραφείο μας είκοσι (20) τουλάχιστον ημέρες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού.ilektroniki_morfi_egxromo_arxeio_pdf_megethous_10_300kb_tou_diavatiriou_sas_pou_tha_aposteilete_sto_grafeio_mas_eikosi_20_toulaxiston_imeres_prin_apo_tin_anaxorisi_tou_taksidiou
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
- Η επιβάρυνση μονοκλίνου ισχύει μόνο για το ξενοδοχείο στο Όσλο. Εάν επιθυμείτε μονόκλινη καμπίνα στην κρουαζιέρα, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.
Απαραίτητα για το ταξίδι
- Διαβατήριο με τουλάχιστον 6μηνη ισχύ από την ημέρα εξόδου από τη χώρα προορισμού: diavatirio_me_toulaxiston_6mini_isxy_apo_tin_imera_eksodou_apo_ti_xoraΚαι τουλάχιστον δύο (2) κενές σελίδες.
- Ηλεκτρονική μορφή (έγχρωμο αρχείο pdf, μεγέθους 10-300Κb) του διαβατηρίου σας, που θα αποστείλετε στο γραφείο μας είκοσι (20) τουλάχιστον ημέρες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού.ilektroniki_morfi_egxromo_arxeio_pdf_megethous_10_300kb_tou_diavatiriou_sas_pou_tha_aposteilete_sto_grafeio_mas_eikosi_20_toulaxiston_imeres_prin_apo_tin_anaxorisi_tou_taksidiou
Παρατηρήσεις
- Τα ταξίδια μας συνοδεύουν οι πιο έμπειροι αρχηγοί της ελληνικής αγοράς, με βαθιά γνώση των προορισμών και αγάπη για τον ταξιδιώτη. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ο αρχηγός σας μπορεί να σας περιμένει στον προορισμό λόγω των επαναλαμβανόμενων αναχωρήσεων των ταξιδιών μας. Ο ενημερωτικός Ταξιδιωτικός Φάκελος των ταξιδιών μας με πληροφορίες πτήσεων, ξενοδοχείων, ακριβείς καιρικές συνθήκες και άλλες πρακτικές πληροφορίες όπως ρουχισμός, ρεύμα, συνάλλαγμα, ειδικός εξοπλισμός κ.λπ. ετοιμάζεται το αργότερο μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση και αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους ταξιδιώτες μας. Ο Ταξιδιωτικός Σύμβουλος που σας εξυπηρετεί θα είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε. Τον φάκελό σας με τυπωμένες όλες τις πληροφορίες θα τον παραλάβετε στο αεροδρόμιο από τον αντιπρόσωπό μας ή τον αρχηγό σας.
- Οι αεροπορικές θέσεις των ταξιδιών μας είναι ομαδικές κρατήσεις που προπληρώνονται και κλείνονται πολλούς μήνες πριν από την αναχώρηση του ταξιδιού έτσι ώστε να εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή τιμή για το ταξίδι σας. Ωστόσο σε τέτοιου τύπου ομαδικές κρατήσεις, η έκδοση των εισιτηρίων γίνεται 1-2 μέρες πριν από την αναχώρηση και οι επιθυμίες για συγκεκριμένη θέση (διάδρομος, παράθυρο κ.λπ.) μεταφέρονται με ειδικό σήμα στις εκάστοτε αεροπορικές εταιρίες χωρίς αυτό όμως να είναι δεσμευτικό. Έτσι, παρά το γεγονός ότι εμείς μεταφέρουμε την επιθυμία στην αεροπορική εταιρία, δεν είναι βέβαιο ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί. Σε ομαδικά εισιτήρια οι περισσότερες εταιρίες δεν επιτρέπουν την προεπιλογή θέσης ενώ χρεώνουν επιβαρύνσεις ανάλογα με την διαδρομή και ανάλογα με την πληρότητα του αεροσκάφους.
- Σε κάθε Ομαδικό Ταξίδι προσφέρουμε ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους ταξιδιώτες μας Ατομική Ταξιδιωτική Ασφάλεια με συγκεκριμένες παροχές και κάλυψη σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το COSMORAMA αναλαμβάνει να πληρώσει για εσάς το κόστος του ασφάλιστρου, ωστόσο οι όροι, η διαδικασία, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κ.λπ. καθορίζονται από την ίδια την ασφαλιστική εταιρία. Σε κάθε περίπτωση οποιαδήποτε έξοδα καλύπτονται από τον ίδιο τον ταξιδιώτη και οι σχετικές αποδείξεις, γνωματεύσεις κ.λπ. (πρέπει να είναι στα αγγλικά) αποστέλλονται στην ασφαλιστική εταιρία με την επιστροφή του ταξιδιώτη στην Ελλάδα.
- Οι παραπάνω τιμές είναι σε Ευρώ κατ’ άτομο, περιλαμβάνουν ΦΠΑ και ισχύουν για τη συγκεκριμένη αναχώρηση.
- Όπου εμφανίζονται τιμές με την ένδειξη Bonus Price αυτές ισχύουν για έγκαιρες εγγραφές και για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για όσο αυτές αναγράφονται στην ιστοσελίδα μας.
- Επιβάρυνση εσωτερικών πτήσεων με Aegean από/προς Θεσσαλονίκη: κατόπιν ζήτησης εφόσον δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα.
- Αν οι προτεινόμενες ημερομηνίες, η διάρκεια ή το πρόγραμμα του ταξιδιού δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σας, επικοινωνήστε μαζί μας και οι έμπειροι συνεργάτες μας θα σας βοηθήσουν να φτιάξετε μαζί το ταξίδι που ονειρεύεστε.
- Διαθέσιμοι Τραπεζικοί λογαριασμοί (IBAN):
GR4201401010101002320009478 ALPHA BANK
GR6101100800000008047170314 NATIONAL BANK OF GREECE
GR0802600120000320200537077 EUROBANK
GR2801720290005029057435719 PIRAEUS BANK
Δεν περιλαμβάνονται
- Ό,τι δεν αναγράφεται στα περιλαμβανόμενα ή αναφέρεται ως προαιρετικό/προτεινόμενο.
- Η επιβάρυνση μονοκλίνου ισχύει μόνο για το ξενοδοχείο στο Όσλο. Εάν επιθυμείτε μονόκλινη καμπίνα στην κρουαζιέρα, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.
Επικοινωνία
Ημερήσιο Πρόγραμμα
Ημέρα 1η (12/6): Αθήνα / Θεσσαλονίκη – Όσλο
Αναχώρηση μέσω ενδιάμεσου σταθμού για την πρωτεύουσα της Νορβηγίας, το Όσλο. Χτισμένη στον μυχό του ομώνυμου φιόρδ και απλωμένη αμφιθεατρικά στις πλαγιές των γύρω λόφων, είναι η παλαιότερη από τις βόρειες πρωτεύουσες και η περιήγηση μας αποκαλύπτει ενδιαφέροντα μνημεία, ιστορικά κτίρια και φυσικές ομορφιές. Πρόκειται για μια πολυπολιτισμική πόλη, 500 χιλιάδων κατοίκων που ιδρύθηκε το 1048, από τον βασιλιά Χάραλντ και το όνομά της σημαίνει “Τα λιβάδια των Θεών”. Στην οδό Καρλ Γιόχαν χτυπάει ο σφυγμός της πόλης. Κατά μήκος της κεντρικής αρτηρίας βρίσκονται τα σημαντικότερα κτίρια όπως ο καθεδρικός ναός, το πανεπιστήμιο και το Κοινοβούλιο, το Εθνικό Θέατρο και φυσικά το παλάτι. Ανεβαίνοντας από το κάστρο “Άκερσους” προς το κέντρο περνάμε από το επιβλητικό κτίριο του Δημαρχείου, όπου απονέμεται κάθε χρόνο το Νόμπελ Ειρήνης και εντυπωσιαζόμαστε από τις ανακαινισμένες προβλήτες, που αποτελούν το σημείο αναφοράς της νυχτερινής διασκέδασης των κατοίκων. Το απόγευμα θα καταλήξουμε στο ξενοδοχείο μας για δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 2η (13/6): Όσλο - Λόνγκιρμπιεν (επιβίβαση στο πλοίο)
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο και πτήση για την Σπιτσβέργη, μέσω Όσλο. Άφιξη στην πρωτεύουσα του νησιού, το Λόνγκιρμπιεν που είναι η μοναδική πύλη εισόδου στο αρχιπέλαγος, έχει περίπου 2.5000 κατοίκους και είναι χτισμένη στον κόλπο του Ισφιόρντεν στην δυτική ακτή του νησιού. Επιβίβαση στο πλοίο μας και αναχώρηση. Κατά τον διάπλου του Ισφιόρντεν η πιθανότητα να συναντήσουμε κάποια φάλαινα που θα μας συντροφεύσει στον απόπλου είναι πολύ μεγάλη.
Ημέρα 3η (14/6): Λόνγκιρμπιεν - Ρόντφιορντεν
Με κατεύθυνση τις βόρειες ακτές του νησιού θα «χωθούμε» στο Ρόντφιορντεν, γεμάτο από μικρά παγόβουνα εγκλωβισμένα στις απότομες ακτές του. Στα κάθετα βράχια, μεγάλες αποικίες από θαλασσοπούλια φτιάχνουν το καλοκαίρι τις φωλιές τους, ενώ χαμηλότερα προς τη θάλασσα, μυστακοφόρες φώκιες απολαμβάνουν τις θερμές ακτίνες του ήλιου. Η ζέστη του καλοκαιριού έχει πρασινίσει τις πλαγιές ενώ η πιθανότητα να εντοπίσουμε κάποια πολική αρκούδα που θ’ αναζητά την τροφή της είναι εξίσου μεγάλη.
Ημέρα 4η (15/6): Ρόντφιορντεν – Παγετώνας MONACO
Με σύμμαχο τον καιρό θα προσεγγίσουμε τον παγετώνα Monaco στο φιόρδ Liefdefjorden. Στο 5 χιλιομέτρων «μέτωπό» του, χιλιάδες κάτασπρα kittiwakes φτεροκοπούν σε αναζήτηση τροφής μια που η περιοχή φημίζεται για τα γευστικά και πλούσια σε τροφή νερά.
Όμως η περιοχή επιφυλάσσει «μεζεδάκια» και για τις πολικές αρκούδες. Έτσι δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να δούμε κάποιες να περπατούν νωχελικά και προσεκτικά στα ριζά του παγωμένου όγκου.
Ημέρα 5η (16/6): Παγετώνας MONACO - Hinlopen
Σήμερα κατευθυνόμαστε στα στενά Hinlopen. Εκπληκτική εικόνα το γεμάτο πάγους Lomfjordshalvoya, το οποίο θα διασχίσουμε με ζόντιακ, ενώ οι φωτογραφικές μηχανές μας θα πάρουν φωτιά στην προσπάθειά μας να αποθανατίσουμε τα εκατομμύρια πουλιά στα βράχια Alkefjellet. Οι ακτές είναι τόπος συνάθροισης ταράνδων, ενώ δεν λείπουν οι χήνες με τα ροζ πόδια και οι θαλάσσιοι ελέφαντες.
Ημέρα 6η (17/6): Hinlopen – Seven Islands
Σήμερα θα προσεγγίσουμε το βορειότερο σημείο του ταξιδιού μας στις 80 περίπου μοίρες βόρειο γεωγραφικό πλάτος στο Nordaustlandet στην περιοχή Seven Islands, 870 χιλιόμετρα από τον Βόρειο Πόλο! Ο πυκνός πάγος της περιοχής είναι το καλύτερο μέρος για να συναντήσει κανείς τις λευκές πολικές αρκούδες. Αυτό θα κάνουμε κι εμείς. Το πλοίο θα αγκυροβολήσει για αρκετές ώρες στην περιοχή σε αναζήτηση των πανέμορφων αυτών ζώων που η κλιματική αλλαγή αποδεικνύεται ο σημαντικότερος εχθρός τους.
Ημέρα 7η (18/6): Seven Islands – Continental Self
Τα πλούσια νερά του Αρκτικού Ωκεανού, φιλοξενούν το καλοκαίρι διάφορα ήδη φαλαινών. Καταπλέοντας λοιπόν τις δυτικές ακτές θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε κοπάδια από τοξοκέφαλες και μινκ φάλαινες, οι οποίες αναζητούν την τροφή τους μεταξύ Γροιλανδίας και Σπιτσβέργης. Τα παιχνίδια τους στο νερό και οι εντυπωσιακές βουτιές τους είναι ότι πιο γοητευτικό μπορεί να δει κανείς σε αυτά τα μέρη.
Ημέρα 8η (19/6): Δυτικές Ακτές
Στην περιοχή του Forlandsundet, οι θαλάσσιοι ελέφαντες κολυμπούν αμέριμνοι.
Ενώ στο Alkhornet οι αρκτικές αλεπούδες καραδοκούν έτοιμες να αρπάξουν τα αυγά που κάποια αδέξια κίνηση των πουλιών θα ρίξει από τις φωλιές τους.
Ημέρα 9η (20/6): Δυτικές Ακτές - Λόνγκιρμπιεν (αποβίβαση από το πλοίο) – Όσλο
Φθάνοντας στο λιμάνι του Λόνγκιρμπιεν, ακριβώς στο σημείο απ’ όπου ξεκίνησε η μεγάλη μας εξερεύνηση, τα συναισθήματα είναι ανάμικτα. Η μικροσκοπική πρωτεύουσα φαντάζει μεγαλούπολη καθώς αναλογιζόμαστε την απέραντη θάλασσα και τα ερημικά τοπία του βορρά. Η νοσταλγία όμως για αυτή την παρθένα φύση μας κυριεύει. Αφήνοντας λοιπόν πίσω μας τη Σπιτσβέργη πετάμε για το Οσλο φέρνοντας στο νου μας τις θαυμάσιες διαλέξεις που ακούσαμε από το επιστημονικό προσωπικό του πλοίου, αναλογιζόμαστε την ιστορία του νησιού και των ανθρώπων που δούλεψαν στα ορυχεία του και ευχόμαστε η λογική των ανθρώπων να πρυτανεύσει για να σωθεί ό,τι ακόμα σώζεται από την αλόγιστη υπερ-εκμετάλλευση του πλανήτη!
Ημέρα 10η (21/6): Όσλο – Αθήνα/Θεσσαλονίκη
Νωρίς το πρωί μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση επιστροφής για την Αθήνα.
- Η ροή του προγράμματος ενδέχεται να διαφοροποιηθεί μια που το δρομολόγιο των πλοίων καθορίζεται από τις καιρικές συνθήκες και τις συνθήκες των πάγων. Έτσι το πρόγραμμα θεωρείται ενδεικτικό και σε περίπτωση που κάποιο σημείο δεν προσεγγίζεται τότε ο καπετάνιος είναι αυτός που αποφασίζει για την πορεία και τις στάσεις.
Αναχωρήσεις
![](/wp-content/uploads/2017/10/pdf_icon.gif)
Πρόγραμμα σε έντυπη μορφή. (Adobe Reader pdf)
Σχόλια
Πολύ καλή οργάνωση χωρίς απρόοπτα και εξαίρετη αρχηγός!
Γιώργος Κ. (Ιούλιος ΄21)Μου άρεσε η διοργάνωση και η ροή του ταξιδιού. Οι εναλλαγές των τοπίων και των μέσων.
Μιχάλης Φ. (Ιούλιος '19)Ξενοδοχεία τέλεια, κοντά στο κέντρο, διάφορα μέσα μεταφοράς, όπως τρένο, με σκοπό να απολαύσουμε καλύτερα τα νορβηγικά φιορδ, το πρόγραμμα ήταν «τόσο-όσο», χωρίς να είναι κουραστικό αλλά γεμάτο με όμορφες αναμνήσεις!
Βιργινία Μ. (Ιούλιος '19)Μου άρεσε το ταξίδι με το τρένο και η κρουαζιέρα στα φιορδ. Η ανάβαση στο Μπέργκεν ήταν πολύ ωραία εμπειρία επίσης.
Αλέξανδρος Μ. (Αύγουστος '19)