Προσκύνημα των τεμαχίων των Ιερών Λειψάνων του Αγίου Κυπριανού και της Αγίας Ιουστίνης που τιμώνται από τη Μονή σήμερα και “βγαίνουν” στο κοινό μόνο μία φορά τον χρόνο!
Σε αυτή την “μεστή” εκδρομή, θα μάθουμε για την ιστορία του εντυπωσιακού πύργου της βασιλίσσης Αμαλίας από τον ειδικό κο Βασίλη Κουτσαυλή, θα τον επισκεφθούμε εσωτερικά, θα περπατήσουμε στους κήπους και τα αμπέλια του, θα φωτογραφηθούμε με άλογα του κτήματος, θα γνωρίσουμε το οινοποιείο και θα δοκιμάσουμε τα βιολογικά του κρασιά. Αργότερα θα γευματίσουμε σε μία από τις καλύτερες ταβέρνες της Χασιάς και η μέρα μας θα κλείσει με προσκύνημα στην Ιερά Μονή Αγίου Κυπριανού στη Φυλή.
Αναχώρηση 09.00 από Αθήνα, με προορισμό τον Πύργο της Βασιλίσσης στο Ίλιον. Αφού μάθουμε για την ιστορία του, θα ξεναγηθούμε εξωτερικά αλλά και εσωτερικά για να θαυμάσουμε τα αναπαλαιωμένα δωμάτια και τις τοιχογραφίες του. Ακόμα θα δούμε τον κήπο με το ωραίο σιντριβάνι, τα ιπποστάσια για τα αγωνιστικά άλογα, θα περπατήσουμε στο κτήμα για να μάθουμε για τις βιολογικές του καλλιέργειες και φυσικά το περίφημο οινοποιείο του. Θα ακολουθήσει οινογευσία με συνοδευτικά υπό την καθοδήγηση της οινολόγου του κτήματος και θα μάθουμε (ή θα θυμηθούμε) τον ενδεδειγμένο τρόπο συνδυασμών και απόλαυσης τους.
Αργότερα θα ανηφορίσουμε για την Χασιά όπου θα γευματίσουμε σε μία από τις καλύτερες ταβέρνες της περιοχής. Η μέρα μας θα “γεμίσει” και ψυχικά με την επίσκεψη μας στην Ιερά Μονή του Αγίου Κυπριανού και Ιουστίνης στη Φυλή που πανηγυρίζει σήμερα και όπου θα υπάρξει χρόνος για προσκύνημα των τεμαχίων των Ιερών Λειψάνων του Αγίου Κυπριανού και της Αγίας Ιουστίνης και “βγαίνουν” στο κοινό μόνο μία φορά τον χρόνο! Για όσους επιθυμούν, προσκύνηση και στον τάφο του πατρός και κτήτορος της Μονής Κυπριανού. Επιστροφή στην Αθήνα αργά το απόγευμα.