Εδώ, οι απίστευτες εναλλαγές και αντιθέσεις των τοπίων, δημιουργούν εικόνες βγαλμένες από τα παραμύθια, που μόνο η φύση μπορεί να φιλοτεχνήσει. To όρος Μαίναλο που με υψόμετρο 1.981μ δεσπόζει στην καρδιά της Aρκαδίας, της πλουσιότερης σε ιστορία και τοπία περιοχής της Ελλάδας και διαθέτει ένα απ’ τα ομορφότερα ελατοσκεπή δάση. Τόπος πολυσχιδής και φυσικά κερματισμένος, η κεντρική Αρκαδία σμιλεύτηκε με πείσμα από τον άνθρωπο για χιλιάδες χρόνια και έφτασε στην εποχή μας στολισμένη με ιστορικές αναφορές σε κάθε πτυχή του φυσικού σκηνικού. Χωριά και ξεμόνια, ακροπόλεις και ασκηταριά, δεξαμενές και γεφύρια, μπαρουτόμυλοι και αλώνια, ξέφωτα και κρήνες, ξεφυτρώνουν αδιάκοπα μέχρι που το μολύβι κουράζεται να καταγράφει και το μάτι να καταχωρεί. Και ανάμεσα σε όλα αυτά υπάρχει ένα τεράστιο δίκτυο μονοπατιών…
Το ταξίδι μας συνοδεύει ο Νίκος Τόδουλος
Ο Nίκος Τόδουλος, μέλος της ομάδας της The North Face® είναι ένας σύγχρονος άνθρωπος της περιπέτειας που από το 2000 έχει πραγματοποιήσει με τα πόδια και το ποδήλατο πάνω από 42.000 χιλιόμετρα. Τα πιο πρόσφατα project του ήταν οι δύσκολες προσπάθειες διάσχισης απομονωμένων περιοχών του πλανήτη όπως η Γη του Πυρός, το αρχιπέλαγος Svalbard, η Ισλανδία, το υψίπεδο του Θιβέτ, το απομονωμένο βασίλειο του Μπουτάν καθώς και η διάσχιση της Κορσικής μέσα από το δυσκολότερο μονοπάτι της Ευρώπης, GR20. Ενώ o Νίκος έγινε γνωστός πρωτίστως για τις μεγάλης απόστασης περιπέτειές του, έχει συμμετάσχει σε ορειβατικές αποστολές στα Ιμαλάϊα, στις Άνδεις, στην Παταγονία, στην Αφρική, στο Βόρνεο, στον Καύκασο, στην Γροιλανδία, στις Βαλκανικές χώρες, στις Γαλλικές και Ελβετικές Άλπεις, στην Ανταρκτική καθώς και στις αρκτικές σκανδιναβικές χώρες με ορειβατικά σκι και χιονορακέτες.
Απόφοιτος του Κολλεγίου Αθηνών και πτυχιούχος του Πανεπιστημίου του Imperial College και του London School of Economics, ξέφυγε από μια συμβατική σταδιοδρομία και κατόρθωσε να μετατρέψει το μεγαλύτερο πάθος του σε επάγγελμα. Είναι πιστοποιημένος συνοδός αναβάσεων της EOOA και για πάνω από 20 χρόνια εργάζεται σαν τεχνικός σύμβουλος και έμπειρος αρχηγός ορειβατικών, γεωγραφικών και πολιτιστικών αποστολών.
Μεγάλο του πάθος η Παταγονία, είναι ο μόνος Έλληνας που έχει πραγματοποιήσει 11 ορειβατικές και πεζοπορικές αποστολές σε όλες τις επαρχίες καθώς και αρκετές τουριστικές εξορμήσεις.